Ana1
Cinsel SorunlarKadın Hastalık ve Bakım

Rahim Sarkması Nedir?

Rahim Sarkması Nedir?

Rahim Sarkması: Kadınlarda döllenmiş olan yumurtaların yerleştiği, büyüdüğü ve doğum vaktine kadar gelişmesini sağlayan organa rahim denir. Daha önce doğum yapmamış kadınlarda 5-6 cm büyüklüğündeyken, doğum yapmış kadınlarda yaklaşık 6-7 cm büyüklüğündedir. Kalın bağırsağın ön tarafında, leğen kemiği içerisinde ve idrar torbasının arka kısmında yer alan, koyu pembe renge sahip bir organdır.

Genital bölge organları, bulundukları yerde kendilerini hareketsiz tutan bağlar sebebiyle sınırlı hareket işlevine sahiptirler. Bağların işlevini kaybetmesinin sebebi ise, doğum sayısı, doğum şekli ve yaş ilerlemesidir. Bağların gevşemeye başlaması ile birlikte, genital organların vajina içerisine doğru sarkması kaçınılmaz olur. Rahim sarkması da, bir takım etkenler neticesinde rahimin vajina içerisinde aşağıya doğru kaymasıdır.

Rahim Sarkması Neden Olur?

-Çok sayıda gebelik yaşamak,
-Fazla kilolu bebek doğurmak,
-İleri yaş gebelikleri,
-Doğumu normal yapmak,
-Ağır yük ve eşya kaldırmak,
-Obezite,
-Devamlı öksürmek,
-Sürekli ıkınmak ve kronik kabızlık yaşamak,

Bir takım akciğer rahatsızlıkları neticesinde, karın etrafındaki bağ dokusunun ve kasların fazla gerilmiş olması, rahim sarkması neden olur sorusunun cevaplarıdır.

Rahim Sarkması, Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkar?

Rahim sarkması belirtileri, kadınların rahatsızlık derecesine göre değişebilmektedir. Sarkma problemi henüz yeni yaşanmaya başlamışsa, genellikle hiçbir belirti vermeyebilir. Genel olarak sabah çok erken saatlerde az, akşam saatlerine doğru artarak çoğalan şikâyetler olur.
Eğer orta ve ileri seviyede rahim sarkması sorunu varsa şu belirtiler olabilir;

-Şiddetli bel ağrısı,
-İdrar tutamama ve idrar kaçırma,
– Acı ve ağrı gibi cinsel ilişki sırasında yaşanan sorunlar,
-Vajina kanamaları,
-Aşırı şekilde vajina akıntıları,
-Sürekli tekrarlayan iltihaplar,

Rahim Sarkması
Rahim Sarkması

Uzun süre ayakta kalmak ve ağır yük kaldırmak, ağrıların şiddetlenmesine neden olan etkenlerdir.

Rahim Sarkmasının Teşhisi Nasıl Yapılır?

İdrar tutmada zorluk ve idrar kaçırma, at bölge kısmında dolgunluk hissi sorunu yaşayan kadınlar, yapılan bir jinekolojik muayene neticesinde kolaylıkla tespit edilebilir.

Rahim Sarkmasının Tedavisi Nasıldır?

Tedaviye başlayacak olan kadının yaşı, kaç çocuk dünyaya getirdiği, genel sağlık durumu gibi etkenler, tedavi sürecini değiştirebilmektedir. Kadından kadına değişen rahim sarkması, henüz yeni başlamış ise yapılan vajina kasları egzersizleri ile bu soruna çözüm sağlanır. Bunun yanı sıra ileri derecedeki rahim sarkması sorunlarında, genel olarak estetik cerrahi yöntemlerine başvurulur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu