Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Rahim Kanseri, Rahim Kanseri Sebepleri

Rahim Kanseri Sebepleri Neler Olabilir?

Rahim kanseri adına ortaya çıkan tümör iyi huylu ve kötü huylu olarak kendini göstermektedir. Dengesiz bir şekilde ve kontrolsüz olarak bir anda ortaya çıkan ve büyümeye başlayan hücreler zaman içerisinde tümöre dönüşerek rahim kanserine neden olmaktadır.

Tümörler bilindiği üzere insan dokusunu oluşturan hücrelerin anlaşılmayan bir zaman içerisinde aniden, gerektiğinden fazla çoğalmaya başlaması ile birlikte gün yüzüne çıkar. İyi ya da kötü huylu mu olacağı tam olarak kestirilemeyen bu hücreler tümörü ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada rahim kanseri ise rahim içi bölgesinde meydana gelen ve burada ortaya çıkan tümörler daha çok kötü huylu olarak kendisini göstererek kansere sebep olabilmektedir. O yüzden rahim kanseri dendiği zaman rahim içi bölgesinde meydana gelen bu tümör dikkate alınır.

Rahim Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde rahim kanserine neden olan durumun tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmemekte ve kestirilememektedir. Ancak rahim kanseri sebepleri arasında bir takım risk faktörleri vardır. Bunlar içerisinde özellikle hormon dengesizliği rahim kanserine sebep olan nedenler arasında ön plana çıkar. Burada östrojen ve progesteron hormonlarından söz edilebilir.

Kadında yumurtalıklar bölgesinde salınan hormonların belli zamanlar içerisindeki dengesizliği ile birlikte rahim kanserinin kendini gösterdiği ihtimali üzerinde durulmaktadır. Her ay düzenli bir şekilde devam eden bu iki hormon salınımı kapsamında rahim kanserinin ortaya çıktığı nedenler arasında sayılmaktadır.

rahim-kanseri
rahim-kanseri

Rahim Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanserini teşhis edebilmek adına mutlaka her kadının sürekli olarak duruma önem vermesi ve dikkat etmesi gerekmektedir. Bu konuda uyanık olmak büyük bir önem taşır. Akıntı problemi, lekelenme ya da normal olmayan kanamalar ile birlikte menopoz sonrası ortaya çıkan kanamalar rahim kanserinin en önemli belirtileri olarak dikkat çekmektedir.

Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında meydana gelen yanma ve ağrı ile birlikte belirli zamanlarda aniden kendini gösteren bir takım sulu olan ve koku yayan akıntı da yine rahim kanserinin belirtileridir. Özellikle kadınlar  menopozdan sonra meydana gelen kanamaları çok dikkat etmelidir. Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalındığı zaman mutlaka uzman bir doktora görünülmesi büyük bir önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu