Ana1
Ana SayfaCinsel Sorunlar

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Rahim Kanseri Nedir?

            Kadınların genelinin vücutlarında sürekli olarak değişim meydana gelmektedir. Bu değişim bazen kanser olarak ortaya çıkar. Kadınlarda en çok görülen kanserlerden biri olan Rahim kanseri, Endometrium kanseri olarak da bilinmektedir. Rahim iç zarında meydana gelen kanserin nedeni tam olarak bilinememektedir.

            Kadınlarda görülen hormon dengesizlikleri nedeni ile rahim kanseri oluşabilmektedir. Kadınlarda yumurtalıklar denen overlar tarafından salgılanan ve adet sürecini düzenleyen progesteron ile östrojen hormonları bulunmaktadır.

Bu hormonlarda oluşan düzenli salınım, her ay devam etmektedir. Erken yaşta başlayan adetler, geciken menopozlar, kısırlık ve obezite gibi risk faktörleri olan rahim kanseri bazen de aileden gelen genetik etkiler ile meydana gelmektedir.

En sık görülen 2. Kanser türü olan rahim ağzı kanseri, her 100 kadından 2 tanesinde görülmektedir. Ancak alınacak olan bazı önlemler ile kadınların hayatı boyunca bu kanser türü ile karşılaşmaması da mümkündür. Gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelerde daha fazla görülen rahim kanseri, genel olarak 50 yaşlarında görülmektedir.

            Rahim kanserlerinde genel de HPV virüsü etkili olmaktadır. Bu virüs kendini kolay kola göstermez ve hızlı bir şekilde yayılır. Ayrıca HPV virüsü bulaşıcıdır. Genel olarak kadınların büyük bir kısmında HPV virüsü bir kerede olsa görülür ancak kadınların vücut yapıları bu virüsü yendiği için herhangi bir soruna neden olmaz.

            Ancak bazı durumlarda HPV virüsü üstün gelir ve vücudu kaplayarak rahim kanseri belirtileri göstermeye başlar. Rahim kanserinin tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Bu da belirtilerin fark edilmesi ile olur.

Rahim Kanseri Belirtileri

            Rahim kanserinin belirtileri genelde kendini erken dönende göstermez. Jinekolojik muayenede ya da çıplak gözle yapılan muayenede de kendini göstermediği zamanlar vardır. Ancak vajinal akıntı için yapılan Smear testi sırasında ya da kolposkop ile rahim ağzının büyütülerek incelenmesi sırasında fark edilebilir.

            Hastalığın ileri safhalarında görülen rahim kanseri belirtileri, kanlı akıntı şeklinde ortaya çıkar. Cinsel beraberlik sonrasında görülen kanamalar da rahim kanseri belirtilerindendir. Belirtilerden bir diğeri de düzensiz adetlerdir. Hastada yorgunluk, bitkinlik, sırt ağrısı, iştah kaybı, ayakların şişmesi gibi durumlar görülür ise rahim kanserinden şüphelenilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu