Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 

Dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türleri sıralamasında 3. sırada bulunan rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir; daha çok 45 yaş ve üzerinde bulunan kadınlarda görülüyor. Rahim hücrelerinin hızlı ve kontrolsüz bir biçimde büyümeye devam etmesi rahim ağzı kanserine sebep olmaktadır.

Son yıllarda kadınların kontroller konusunda daha hassas olmaları sayesinde rahim ağzı kanseri görülme sıklığında azalma başlamıştır.

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanserinin erken fark edilerek tanının erken koyulması hayat kurtarıcı bir niteliktedir. Bu kanserde genellikle ciddi bir belirti söz konusu değildir. Bu neden ile kadınların vücutlarını çok iyi tanımalarında yarar bulunuyor.

Bu durumda gözlemledikleri değişikliklerde hemen bir hekime başvurmaları hayatlarını kurtarıcı nitelik taşıyacaktır. Rahim ağzı kanseri belirtileri olarak öncelikle vajinal kanamalar sayılmaktadır.

Adet kanamalarından farklı olan vajinal kanamalar genellikle cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında daha sık görülüyor. Normal seyrinin dışında yaşanan kanamalar da belirti olarak görülür.

Vücutta gerçekleşmekte olan vajinal kanama idrar yolu ile de dışarı atılabilir. İşte bu da bir rahim ağzı kanseri belirtisidir. Cinsel ilişki esnasında oluşan ağrı ve yanmanın yanı sıra bu sıkıntıların diğer zamanlarda da sürekli olarak devam etmesi de başka bir belirtidir.

Tüm bunlar en ciddi belirtiler olmak üzeri bu belirtilere ek olarak mesane, böbrek hatta kemik ağrıları da görülebilir.

Ayrıca kabızlık ve şişkinlik gibi şikayetler de diğer ciddi belirtiler ile ortaya çıkıyor ise mutlaka hiç vakit kaybedilmeden hekime gidilmelidir.

Rahim ağzı Kanseri
rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir


Rahim Kanseri Tedavisi Nedir?

Rahim ağzı kanseri risk grubunda olan kadınların başında sigara kullananlar gelmektedir. Bunun yanı sıra sürekli ilaç kullananlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar da risk grubu içindedir. Ayrıca rahim kanseri doğum yapmayan kadınlarda yapan kadınlara oranla daha fazla görülür.

Hastalık biyopsi ya da smear testleri ile ortaya çıkarılabilir. Hastalık oldukça kompleks özelliklere sahiptir. Çünkü rahim ağzı kanserinin rahim kanserinden ayırmamak gerekir.

Rahim ağzı kanseri hastalarına genellikle kemoterapi ya da radyoterapi verilmektedir. Rahim ağzı kanseri her ne kadar tedavisi olan bir rahatsızlık olsa da bu konuda hastalığın teşhis edildiği evre önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu