Ana1
El BakımıTırnak Bakimi

Protez Tırnakta Dip Dolgu Nedir?

Protez Tırnakta Dip Dolgu Nedir?

Akrilik ve jel olmak üzere tırnak protezi iki farklı içimde uygulanıyor. Bu uygulamalar bilinenin aksine takma tırnak değil protezdir ve takma tırnağa oran ile daha konforludur. Protez tırnak daha çok tırnakları geç uzayan ya da tırnaklarında kırılma gibi problemler ile sık sık karşılaşan kişilerin tercih ettiği yöntemlerden biridir.

Dip Dolgusu Neden Yapılır?

            Cilt bakımı kadar tırnak bakımı konusunda da özenli olan kadınların tercihi olan protez tırnak kadınların güzellik sırları arasında yer alıyor. Görselliği tamamlayan protez tırnak uygulamasına dip dolgu da uygulanabiliyor. Jel ya da akrilik kullanılarak doğal tırnağın üzerine uygulanan protez tırnak zamanla altta kalan asıl tırnağın uzamaya başlaması ile kaymaya başlayacaktır. Bu gibi durumlarda dip dolgusu yapılması gerekir. Aksi halde tırnağın doğal görünümü ortadan kaybolacaktır. Ayrıca bu işlemin uygulanması protez tırnağın daha uzun süre kullanılmasına olanak tanıyacaktır. Zaman içinde boşluğun artması ile birlikte ortaya kötü bir görüntü çıkacaktır. Bu görüntüyü yok etmenin en iyi yolu da dip dolgusu işlemini uygulamaktır.

Dip Dolgusu Nasıl Yapılır? 

Dip dolgusu yapabilmek için öncelikle tırnaktaki etlerin temizlenmesi gerekiyor. Bu işlemin daha kolay tamamlanması için tırnak eti çıkaran solüsyonlar bulunuyor.

Tırnaktan ayrılan protez tırnağı kenarları pens yardımı ile temizlenir. Önceki uygulamada kaliteli bir ürün kullanılmış ise bu işlem yapılırken altta olan doğal tırnak herhangi bir biçimde zarar görmez. Tırnak etleri temizlenirken yara yapmamaya özen göstermek gerekir aksi halde uygulanan yöntem sonrası sağlıksız bir durum ile karşılaşmak mümkündür.

Temizlenen tırnaklara törpü ile de biraz düzenleme yapılır ve eller temizlenir. Böylece akrilik uygulaması için hazır hale gelmiştir. Akrilik sadece dolgu yapılacak olan kısma uygulanır ve bu işlem esnasında tırnağın nemli dahi olmaması gerekir. Akriliğin tüm dip dolgusu gereken tırnaklara uygulanmasından sonra dışarı taşan kısımları temizlenir.

Buffer ile de yüzeyin tam anlamı ile pürüzsüz olduğundan emin olunduktan sonra dolgu işlemi tamamlanmış olur. Güzellik sırları arasında olan bu uygulama ile uzun süreli bir tırnak bakımı yapılmış olur. Tırnak bakımı da cilt bakımı kadar önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu