Ana1
Ana Sayfa

Pko Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan bir kadın hastalığı olan Polikistik Over Sendromu yani PKO çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Yumurtalıklar üzerinde oluşan iyi huylu kitleler, olarak tanımlanabilecek bu rahatsızlık, tedavi edilmezse hastanın yaşam kalitesini düşüren ve ilerleyen zamanlarda kısırlığa neden olabilen olumsuz sonuçları içermektedir.

PKO Nasıl Bir Hastalıktır?

Polikistik over sendromu, halk arasında çikolata kisti olarak da adlandırılmaktadır. Bunun nedeni yumurtalık üzerinde oluşan bu kistlerin içinde toplanan sıvının, koyu kahverengi yani çikolatayı andıran bir görünüme sahip olmasıdır.

Bu hastalığın sebebi rahmin içerisinde gelişen dokunun, rahim dışına çıkıp, yumurtalıklar veya yumurtalık tüpleri üzerinde yerleşmesidir. Bu rahatsızlığın nedeni genel olarak düzensiz hormonlara bağlanmaktadır. Bunun dışında çevresel etmenler ve ailede bu tür rahatsızlıkların görülmesi gibi öyküler de etkilidir.

PKO rahatsızlığı görülen kimselerde adet düzensizliği mevcuttur. Buna ek olarak hasta adet dönemlerinde aşırı kanama ve ağrı gibi şikayetler hissedebilir. Genellikle sık görülen adet kanaması, hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Bazen de adet kanamasının olmaması gibi sorunlar yaşanır.

Pko Seçenekleri

PKO Nasıl Tedavi Edilebilir?

PKO tedavisinde ilk olarak başvurulan yöntem, ilaç tedavisidir. Çeşitli hormonal ilaçlar ile vücuttaki hormonların düzenlenmesi sağlanır. Bu tedaviler, bebek sahibi olmayı düşünen kadınlarda daha yoğun biçimde uygulanmaktadır.

Uygulanan tedavilerde doğum kontrol hapları ve benzeri ilaçlar ile hastalık kontrol altında tutulmaya çalışılır. Ancak ilaç tedavisi uygulanması için kistlerin boyutu önemlidir. Çok büyük durumda olan kistlerde pko seçenekleri içerisinde  ilaç tedavisi yerine ameliyat yöntemi tercih edilmektedir.

PKO Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sık başvurulan pko yöntemleri arasında yer alan ameliyatlar  genel anestezi altında gerçekleşir. Yumurtalıklarda görülen kistlerin büyüklüğüne göre ameliyat, laparoskopi yani kapalı yöntemle gerçekleşebilir. Fakat kistler çok büyükse ve daha geniş bir müdahaleyi gerektiriyorsa bu durumda karından daha geniş bir kesi yapılarak ameliyat gerçekleşecektir.

PKO ameliyatlarında bazen yumurtalıktaki kistin durumu çok ilerlemişse, yumurtalığın bir tanesi alınabilir. Bebek sahibi olmak isteyen hastalarda, eğer tek yumurtalık alınmışsa ameliyat sonrası buna uygun tedaviler ile devam edilecektir. Tek yumurtalık ile bebeği olan kimselerin sayısı oldukça fazladır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu