Ana1
Hamilelik Gebelik

Pko Hamile Kalmaya Engel Mi?

Pko Hamile Kalmaya Engel Mi?

Polikistik over sendromu olarak da bilinen Pko kadın infertilitesinin yani kısırlığının en ciddi belirtileri arasında sayılabilir. Bu neden ile Pko etkileri sanılandan daha ciddidir. Son yıllarda bu rahatsızlığın kadınlarda görülme oranı giderek artış gösteriyor.

Bu rahatsızlık kadınlarda özellikle östrojen hormonu başta olmak üzere pek çok hormonu olumsuz açıdan etkilemektedir. Pko en basit tanımı ile yumurtalıkta oluşan küçük kistler olmak ile birlikte bu kistler normalden çok daha fazla sayıdadır. Bu da kadınların hamile kalma ihtimalini oldukça düşüren sıkıntılar arasında yer alıyor.

Pko Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromunda yumurtalıkta oluşan kistler iyi huylu olmak ile birlikte çeşitli sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Bunların başında da gebelik şartlarının oluşmasını olumsuz yönde etkilemek bulunuyor. Ayrıca adet dönemlerinin düzensiz hale gelmesi de Pko rahatsızlığında belirtiler arasında yer alıyor.

Polikistik over kisti bulunan kadınlarda bahsi geçen konuların dışında da bazı belirtiler görülüyor. Bu belirtilere paralel olarak göğüslerde görülen küçülme, saçların sürekli olarak dökülmesi, ses tonunda yaşanan kalınlaşma hatta yüz bölgesinde ve karın bölgesinde başlayan tüylenme bu problemin belirtileri arasında yer alıyor.

Bebek sahibi olmakta zorlanmak ile birlikte bu belirtileri de yaşayan kadınların zaman kaybı yaşamadan kısa süre içerisinde bir kadın doğum uzmanı ile görüşerek gerekli tetkiklerini yaptırmasında yarar bulunuyor.

Pko-etkileriı
Pko-etkileri

Pko’da Korunmak Mümkün Mü?

Polikistik over sendromuna özellikle beslenme alışkanlıkları sebep olduğu için düzenli ve sağlıklı besinlerin tüketilmesi problemi çözmek için ilk yöntemdir. Ayrıca hem sağlıklı yaşam hem de kist oluşumunu engellemek açısından egzersiz yapmak da oldukça önemlidir. Hareketsiz yaşam bilindiği gibi pek çok rahatsızlığın sebepleri arasında yer alıyor.

Pko tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Pko zararları arasında birçok ihtimal bulunuyor. Bunlardan biri de hormonal dengesizliklerdir. Hormonal rahatsızlık için hastanın durumuna göre doğum kontrol ilaçları verilebilir. Bu ilaçlar hem kisti tedavi edici özellik taşıyacak hem de kistin vücutta yaptığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Böylece tedavi sürecinde hasta kendini daha iyi hissedecektir.

Polikistik overi bulunan kadınlar gün içinde lifli gıdalar tüketmeye ve hazır gıdalardan kaçınmaya özen göstermelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu