Ana1
Cilt Bakım TavsiyeleriPeeling Tavsiyeleri

Peeling Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Peeling Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Peeling asıl anlamı cildimizi ölü hücrelerden temizlemektir. Peeling zamanla ciltte oluşan ve yapılan bakımlardan ve kullanılan ürünlerden sonra oluşan tabakaların olumsuz etkisini önleyen ölü derinin ciltten atılarak temizlenmesi ve alttaki temiz, canlı, sağlıklı derinin ortaya çıkmasını sağlayan bir tür uygulamadır.

Eğer cildimizde kılcal damarlar açıkta ise onların üzerine baskı yapmadan, siyah noktaların üstünü ve yüzümüzü iyice ovalayalım. Böylece cildimizi ölü hücrelerden arındırarak, alttan yeni hücrelerin gelişini kolaylaştırırız. Cildimize peeling yapmazsak cilt yüzeyi ölü hücre tabakası ile kaplı olduğu için kullandığımız ürünler kürler cilt altına inemez ve fayda sağlayamazlar. Bu işlem 1-2 dakikadır, daha sonra cildimizi yıkayıp ve yine cildimizin yapısına göre maske hazırlamalıyız. Peeling uygulamasını yüz buharından veya banyolardan sonra cilt yapımıza uygun olan formülleri kullanarak en ez haftada 1 kez uygulamamız gerekmektedir.

peeling
peeling

Cilt yapımıza uygun maske

Ellerinizi güzelce yıkayın. Makyajsız olsanız bile, yüzünüze ve boynunuza dairesel hareketlerle temizleme sütünü sürüp kağıt mendil ile temizleyin. Toniğe batırdığınız pamuk ile sütün artıklarını alıp cildi ferahlatın.

Sıra buhar banyosunda, bir tasta suyu kaynatın kaynar duruma gelince ıhlamuru içine atıp suyu ateşten alın. Başınıza büyük bir havlu örterek buharın yüzünüzü yumuşatmasını bekleyin. Buharı yüzünüzden 5-10 cm uzakta tutun. 5 dakika sonra havluyu başınızdan alın. Cilt deliklerini temziler, deriyi yumuşatır, zarifleştirir ve nemlendirir. Önünüze koyacağınız dev aynada yüzünüzde siyah noktaları üzerini pamukla sardığımız parmak uçlarınızla yavaşça sıkarak temizleyin. Her işlemden sonra alkollü pamukla sıktığınız yeri güzelce silin. Olgunlaşmamış sivilceleri kesinlikle sıkmayın.

Yüzünüz henüz nemli iken peeling den bir fındık büyüklüğünde alıp, göz çevresi hariç tüm yüze ve boyna dairesel masajlar yapın. Ilık su ile durulayın. Göz evreniz hariç tüm yüze ve boyna cildinize uygun maskenizi bir fıra yardımı ile sürüp ılık su ile temizleyin.

Bakımınızı tamamlamak için nemlendiricinizi sürmeyi ihmal etmeyin. Bu bakım sivilcesiz ve problemsiz ciltler için evinizde haftada bir kez yapılabilir. Cilt bakımları kısmından size uygun olan cilt maskelerinden bakarak uygulama yapabilirsiniz.

Ama evde göstereceğiniz özen cilt türünüz ne olursa olsun krem ve maskelerle zamanla normal fonksiyonuna dönecek ve nem dengesi sağlanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu