Ana1
Çocukluk

Oyuncak Seçiminde Yaşın Önemi Nedir?

Oyuncak Seçiminde Yaşın Önemi Nedir?

Oyuncak seçimi çocukların yeteneklerinin ve zekasının gelişimi için oldukça önemlidir. Bu noktada anne ve babaların en çok dikkat etmeleri gereken konular arasında çocukların gelişimine ve haliyle yaşlarına uygun doğru oyuncak seçimi yapmak bulunuyor.

Yaşa göre oyuncak Seçilirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Aileler oyuncak seçiminde yaş faktörü konusuna büyük önem vermelidir. Oyuncak seçimi yapılırken özellikle yaşına girmemiş olan bebeklerde mutlaka aylara göre tercih yapılmalıdır. Eğer ebeveynler bu konuda tereddüt yaşar ise alışveriş yaptıkları mağazalarda bulunan satış temsilcilerinden yardım alabilir.

Henüz yaşına girmemiş bebekler zaman zaman kendi bedenlerini oyuncak olarak kullanabilmektedirler. İlk aylarda bebekler için oyuncak seçimi yapılırken ışıklı ve sesli oyuncaklar tercih edilebilir. Çünkü bu dönemde bebeklerin sese ve ışığa karşı ilgileri oldukça yüksektir. Günümüzde yatağa asılan pek çok oyuncak türü bulunmaktadır. Bebekler için bu tür oyuncaklar tercih edilebilir.

Yaşına girmiş olan çocuklar için ise artık daha hareketli ve görsel yana ağır basan oyuncaklar tercih edilebilir. 2 ile 3 yaş aralığındaki çocuklar artık etrafındaki pek çok şeyi gözlemlenmektedir. Bu nedenle günlük hayatta büyüklerin kullanmış olduğu bazı materyallerin oyuncaklaştırılmış halleri kullanılabilir. Örneğin mutfak malzemeleri, ulaşım setleri, bahçe aletleri gibi oyuncaklar bu yaş grubu için oldukça idealdir. 3 yaş ve üzerindeki çocuklar için artık hem cinsiyete göre hem de çocukların tercihlerine göre oyuncaklar gruplara ayrılabilir.

Oyuncakların Çocuk  Gelişimine Etkisi Nedir?

Çocukların oyuncak seçimi aslında onların ebeveynleri ne verdiği bir mesaj olarak algılanmalıdır. Çünkü oyuncak seçimi çocukların kişisel yeteneklerini de ortaya çıkarmaktadır. Çocuklar için  eğlence olarak görülen oyuncaklar aslında bir yandan da onların zeka gelişimini destekleyerek pek çok şey öğrenmelerini sağlıyor.

Anne-babalar zaman zaman çocukların tercih ettiği oyuncak seçenekleri konusunda endişe yaşayabilmektedir. Cinsiyet konusunda baskıcı davranarak ailelerin şekillendirmesi çocukları da ileride bu yönde olumsuz etkileyecektir.

Çocuklar oyuncaklar sayesinde dikkat toplamanın yanı sıra el becerilerini de geliştiriyor. Özellikle lego ya da puzzle gibi oyuncaklar ile de analitik düşünme becerisini geliştirmektedir. Doğru oyuncak tercihi çocuğun kişilik ve fiziksel gelişimini olumlu etkiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu