Ana1
Saç Bakım ÜrünleriSaç Renkleri ve Boyaları

Organik Boyalar Neden Tercih Edilmelidir?

Organik Boyalar Neden Tercih Edilmelidir?

İçerisinde kimyasal meddeler barındırmayan boyalara organik boya adı verilir. Sağlık açısından da organik boyaların kullanılması önerilmektedir. Yaygın bir şekilde kullanılan saç boyaları içinde önemli bir yere sahip olan organik boyalar, saça ve sağlığa zarar vermemektedir. Pek çok kişi organik boya nedir konusunda tam olarak bilgi sahibi değildir.

Organik saç boyasının içeriğinde amonyak, paraben ve silikon gibi kimyasal maddeler bulunmamaktadır. Bu nedenle sağlık ile dost boyalardır. Kimyasaldan uzak bir şekilde üretilen bu boyalar, içeriğinde kimyasal maddeler içermediği gibi, aynı zamanda bitkisel özler barındırır. Yani tamamen doğal içeriklerden üretilmektedir. Bu nedenle de saçını boyamak isteyen herkesin öncelik vereceği boya çeşitlerindendir.

Organik Boyalar Kalıcı Mıdır?

Henüz organik bir boya kullanmadıysanız; bu boyaların saç üzerinde kalıcı olup olmadığını merak edebilirsiniz. Organik boyaların etki süresi, kimyasal boyalar kadar uzun değildir. Kimyasal boya etkisini 3 ya da 6 ay sürdürebilirken; organik boyanın etki süresi çok daha kısa sürmektedir. Birkaç yıkama sonrasında etkisi azalabilmektedir.

Tamamen organik olmayan boyalar da piyasada bulunabilmektedir. Yüzde seksene yakını bitkisel ve yüzde on beş ya da yirmiye yakını kimyasal olan boyalar da vardır. Kimyasal saç boyalarında amonyak maddesi bulunduğundan, renk saçta uzun süre kalmakta ve ömrü de uzun olabilmektedir.

Uzun süreli renk kalıcılığı sağlansa da, organik bir boya kadar sağlıklı olmadıklarından özel durumları olan kişiler tercih etmemektedir. Alerjik durumu olanlar, hassas saç diplerine sahip insanlar, hamile kadınlar, kaşıntısı olan kişiler, boyada acıma yanma gibi durumu olan insanlar veya sağlık problemleri olanlar kimyasal boyalardan uzak durmak zorundadır. Bu kişilerin organik boyaları kullanmaları gereklidir.

Organik Boya Saç Boyası
Organik Boya Saç Boyası

Organik Boyaların Yararları Nelerdir?

Organik boyaların en önemli yararı, saça ve insan sağlığına zarar vermemesidir. Bazı kimyasal boyaların zeka geriliği, kanser ve alerjiye sebep olabileceği ihtimalinden dolayı, organik boyalara gösterilen ilgi artmıştır. Organik boyalar, kafa derisini kurutmadığı için avantajlıdır. Saç kökleri üzerinde olumsuz etkiler bırakmaz. İçindeki bitki özleri ile saçın yumuşak kalmasını sağlayarak, saça bakım yapar. Alerjik reaksiyon ile karşılaşmamak için saçınıza uygun bitki özlerini tercih etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu