Ana1
Ana SayfaSağlık

Öksürük Hangi Boyutta İse Doktora Gidilmeli?

Öksürük Hangi Boyutta İse Doktora Gidilmeli?

Öksürük özellikle kış aylarında soğuk algınlığı gibi problemler ile birlikte başlamaktadır. Fakat bu öksürük basit ve şiddeti hafif olan öksürüklerdir. Bu gibi durumlarda hastaların panik yapmasına gerek bulunmuyor. Fakat öksürük 3 günden fazla sürüyor ve gün geçtikçe de şiddeti artarak devam ediyor ise mutlaka bir hekime görünmekte yarar bulunuyor. Eğer öksürük ile birlikte başka şikayetler bulunmuyor ise basit bir tedavi ve iyi bir bakım ile kişiler eski sağlığına kavuşacaktır.

Öksürük Deyip Geçmeyin

Öksürük çoğunlukla başka bir belirti yok ise pek çok kişi tarafından ciddiye alınmamaktadır. Oysaki uzun süreli öksürükler bronşite ve sonrasında zatürreye çevirme ihtimali taşıyor. Ayrıca öksürükte kanama yani balgamla birlikte kan görülmesi asla vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gereken problemlerden biridir.

Bunun yanı sıra öksürük ile birlikte ateş ya da nefes darlığı gibi problemler de bulunuyorsa bu durum da ihmal edilmemesi gereken belirtiler arasında bulunuyor. Sinüzit, nezle ya da faranjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak öksürük görülmesi de normaldir.

Bu gibi durumlarda öksürüğe sebep olan rahatsızlığın tedavisine öncelik verilmesi gerekir. Çünkü öksürüğe sebep olan durumun altında yatan sebep belli ise bunun çözümü öksürüğün de zaman içerisinde azalacağı anlamına geliyor.

Öksürük Tedavisi Sigara
Öksürük Tedavisi Sigara

Sigaradan Uzak Durun

İnsanların en çok şikayetçi oldukları durumlardan biri de kronik öksürüktür. Bu gibi durumda yine öksürüğün temelini anlamak gerekir. Kronik öksürük genellikle sigara tüketimi ile birlikte kendini gösterir. Özellikle çocuklarda görülen öksürük de genellikle anne babanın çocuğu sigara dumanına maruz bırakması ile ortaya çıkıyor. Özellikle çocukların sigara dumanından etkilenmemesi için çocukları bu ortamlardan uzak tutmak gerekir.

Tüm bunların dışında bağışıklık sistemini zorlayan hatta baskılayan durumlar ya da reflü gibi rahatsızlıklar da kronik öksürüğe sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda öksürük 1 aydan fazla sürer. Bu süre içinde öksürük giderek şiddetlenmiş ise mutlaka doktor kontrolüne gitmekte yarar bulunuyor. Öksürük tedavisi için öncelikle durumun sebebini öğrenmek gerekir. Çünkü öksürük bir hastalık değildir. Aksine bir hastalığın belirtisi olarak vücudun gösterdiği reaksiyonlar arasında yer alır.

En Etkili 20 Doğal Antibiyotik için Tıklayınız.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu