Ana1
Saç Renkleri ve Boyaları

Ne Kadar Sürede Dip Boya Yapılmalıdır?

Ne Kadar Sürede Dip Boya Yapılmalıdır?

Ne Kadar Sürede Dip Boya Yapılmalıdır?

Kadınlar saçlarının renklerini değiştirdiklerinde, önceden yaptırmış oldukları boyanın üstüne dip boyası yapılması gerekmektedir. Saçların uzama boyutu kişiden kişiye göre değişmektedir. Ayda ortalama olarak 3 cm. kadar saçın uzaması mümkündür.

Dip boyanın yapılma sıklığı, kişilerin boyadığı saç rengi ya da boyattığı saç rengine göre değişmektedir. Saçın yapısının bozulmaması için, dip boyasının ayda bir kez yapılması önerilmektedir. Kendi saç renginiz görünmeye başladığında, dip boyanızın geldiğini fark edebilirsiniz.

Daha önceden boyanan saçınızın, saçın uzamasıyla beraber kendi saç renginizin çıkmasıyla dip boya işlemini yaptırabilirsiniz. Her saçta aynı şekilde boyama yapılmamaktadır. Siyah renkte, uzayan saç dipleri boyanırken; bakır saç renginde tüm saçın boyanması gerekebilir. Saç durumlarınıza bağlı olarak ayda bir kez, 2 veya 3 ayda bir kez dip boya işlemi yaptırabilirsiniz.

Dip Boya Nasıl Geciktirilir?

Dip boyasının zamanını geciktirmek istiyorsanız; saç boyanızı saçınızın doğal rengine yakın seçmelisiniz. Böylece dip boyanız gelmiş olsa bile, boyayacağınız saçın rengi doğal saçınıza yakın olduğundan dışarıdan pek belli olmayacaktır.

Beyazınız yoksa, saç tonunuza yakın olan renklerle saçınızı boyayabilirsiniz. Bu durumda uzun süre dip boya yaptırmanıza gerek olmaz. Günlük ya da geçici olarak dip boya probleminden kurtulmak istiyorsanız; saç renginize uyan kuru şampuanlar ve rimele benzeyen geçici saç boyalarını kullanabilirsiniz. Saçlarınıza hacim vermek, göz farı kullanmak veya saç bandı takmak da dip boya probleminden geçici olarak sizleri kurtarabilmektedir.

Dip Boyası
Dip Boyası

Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kadınlar saç bakımı konusunda oldukça titiz davranmaktadır. Çünkü her kadın ipeksi ve yumuşak saçlara sahip olmak istemektedir. Canlı görünen saçlar, kadınların görüntüsüne olumlu bir hava katmaktadır.

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için saç maskesi yapmak da oldukça uygun bir yöntemdir. Dip boya zamanı geldiğinde saçın boyanması ve dipten çıkan doğal saç renginin boya olan renge çevrilmesi gerekmektedir.

Aksi takdirde saçınız çift renk görünecektir. Beyazınız varsa, saçınızdaki beyazlar sırıtacaktır. Bu sorunlara geçici önlem alabileceğiniz gibi, dip boya yaptırmak gibi kalıcı çözümler de uygulayabilirsiniz. Saç sürekli uzadığı için dip boya işlemlerinin tekrarlanması gerekmektedir. Güzel görünmek için dip boyasının zamanında yapılması ve saç bakımına özen göstermek gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu