Ana1
Cinsel SorunlarKadın Hastalık ve Bakım

Menopozda Cinsel İstek Azalır Mı?

Menopozda Cinsel İstek Azalır Mı?

 

Menopozda cinsel istek Nedir?

Kadınların belirli bir adet düzenleri vardır. Sağlıklı olan kadınlar, ergenlik döneminde sonra bir adet periyoduna girerler ve belirli bir yaşa kadar bu durum devam eder. Adet döngüsü denilen bu sürece 12 yaşlarında başlanır ve ortalama olarak 45 – 55 yaşlarına kadar devam edilir.

Kadınların geneli 50’li yaşlarda menopoz dönemine girerler. Bu dönemde kadınların doğurganlıkları gider ve artık adet görmemeye başlarlar. Aslında adet görmek kadınlar için çok sağlıklı bir durumdur. Buna bağlı olarak menopoz dönemlerinde kadınların şikâyeti artmaktadır.

Biyolojik ve doğal bir durum olan menopoz, kadınlar için pek sevilen bir dönem değildir. Kendilerinin yaşlandığını ve kadınlığını yitirdiğini düşünen bayanlar, bu dönemlerde psikolojik travmalar yaşarlar. Menopoz döneminde adet kanaması görülmediği için yumurtlama da olmaz. Bu durumda kadınların cinsel birlikteliklerinde gebe kalma riski ortadan kalkmış olur. Menopoz dönemlerinde, kadınların genital organlarında görülen değişiklikler şunlardır:

Vajinanın kayganlığında azalma
-Kuruluk hissinin artması
-Cinsel ilişkide ağrı
-Cinsel istek azlığı
-İdrar kaçırma sorunu
-Geceleri çok sık idrara çıkma
-Memelerin küçülmesi
-Yağ dokusunda kayıp yaşanması
-Meme uçlarının küçülmesi
-Vajinal dudaklarda ve klitoriste küçülme
-Ciltte kuruluk
-Kırışıklıkların artması

Menopoz
Menopoz

            Menopozda cinsel istek azalması sorunu birçok kadının başına gelmektedir. Farklı bir sürece adım atan bayanlar, bu sürece alışana kadar zorluk yaşamaktadır. Bu dönemdeki en büyük zorluk ise cinsel isteksizliktir.

Menopoz Döneminde Görülen Cinsel İsteksizlik Nedenleri

VajinaVajinalar kendini sürekli yenileyen dokulardır. Bu yenilenme sayesinde ölü hücreler, sürekli salgılanan bir sıvı sayesinde dışarı atılırlar. Bu döneme girildiğinde östrojen hormonunun da azalmış olması kuruluk sorununu meydana getirir. Bu durumda cinsel birliktelik esnasında acı hisseden kadınlar, cinsel ilişkiden soğumaktadır. Menopoz dönemlerinde etkinliği az da olsa yitiren vajinanın rengi çok soluk olmaktadır. Esnekliğini de yitirmiş olan vajina, kanama ve ağrıya neden olur. Bu da kişideki cinsel isteği azaltır.

Vulva

Kollajen ile yağ dokusunun içeriğinin azalmasına bağlı olarak vulvanın yapısı incelmektedir. Bu nedenle vulva kısımlarında artan kaşıntılar, cinsel isteksizliğine neden olmaktadır.

İdrar Yolları

Menopoz dönemi ile yaşanan hormonal değişimler, idrar yollarının da etkilenmesine ve cinsel isteğin azalmasına neden olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu