Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Menopoz Genellikle 45 yaş üzerinde olan kadınlar da görülse de zaman zaman bu yaş daha erken ya da daha ileri seviyeye çıkabiliyor. Menopoz kadınlar için zannedildiği gibi bir yaşlılık belirtisi değildir. Kadın üremesinin durması olarak da ifade edilebilecek olan bu durum ile birlikte kadınların çocuk sahibi olmaları artık mümkün değildir. Çünkü artık vücut gebelik için gerekli olan yumurta üretimini yapmayacaktır. Bu da gebelik ihtimalinin sonlanması anlamına gelir. Menopoz ile birlikte artık kadınların her ay yaşadıkları adet kanamaları da bitecektir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz ile birlikte adet kanamaları her ne kadar son bulsa da bu kanamalar birden bire kesilmeyecektir. Kanamaların kesilmesi yavaş yavaş olacaktır. Öncelikle kanamalar azalacak zamanla da tamamen kesilecektir. Menopozun ilk belirtisi de zaten regl döneminin yani kanama dönemlerinin son bulmasıdır.

Erken menopoz dönemi olarak bilinen 35 yaş altında görülen adet kesilmeleri için ise süreyi uzatmak için kadın doğum uzmanları ilaçlı tedavi uygulayabiliyor. Böylece menopoz bir süre daha ileri atılabilir. Genellikle menopoz depresyon belirtilerini de verdiği için depresyon ile de karıştırılır. Bu gibi durumlarda da mutlaka bir doktor kontrolüne gitmekte yarar bulunuyor.

Adet dönemleri düzenli olan 45 yaş üzerindeki kadınların bu dönemlerde düzensizlik olduğunu fark etmeleri halinde de menopoz şüphesi ile hekime başvurmaları gerekiyor. Bu dönemde yaşanan adet dönemleri diğer dönemlere nazaran daha ağrılı geçer.

menopoz
menopoz

Menopoz Sonrasında Neler Yaşanır?

Menopoz sonrasında kadınlar genellikle sürekli bir isteksizlik haline girerler. Bu isteksizlikler arasında cinsel isteksizlik de bulunur. Menopoz etkileri her kadında farklı olarak görülse de genellikle sıcak basması, kalp çarpıntısı, sinirli bir hal, uykusuzluk ya da duygulardaki ani değişiklikler hemen hemen tüm kadınlarda görülen etkiler arasında yer alıyor.

Cinsel ilişkideki isteksizlikler ise genellikle konsantrasyon bozukluğu ya da vajinada kuruluk olması sebebi ile gerçekleşmektedir. Menopoz oldukça geniş etkilere sahip bir rahatsızlık olmak ile birlikte bu durum değişikliğinin daha az etkilenerek kadınların atlatabilmesi için psikolojik destek almaları önemlidir. Bu desteğin illa ki profesyonel olması gerekli değildir. Özellikle eşlerin ve ailenin desteği sürecin daha kolay akmasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu