Ana1
Günlük MakyajMakyaj Çeşitleri

Mat Rujlar Dudakları Kurutur Mu?

Mat Rujlar Dudakları Kurutur Mu?

Dudak Kuruluğu

Genelde su kaybı, güneş ve rüzgâr etkileri ile dudak kuruluğu meydana gelmektedir.  Dudak kuruluğu bir hastalık belirtisi de olabilmektedir. Ancak dikkat edilecek bazı püf noktalar ile dudak kuruluğu sorunu ortadan kaldırılmaktadır.

Dudak kuruluğunun bir diğer nedeni de rujlardır. Özellikle mat ruj çeşitleri dudakların kurumasına neden olmaktadır. Özellikle de soğuk ve kurak olan havalarda mat rujları kullanımı dudakların çok kolay kurumasına neden olur.

Rujların geneli soğuk havalarda dudaklarda kuruluğa neden olabilmektedir. Ancak mat rujlar, bu kurumayı daha da hızlandırmaktadır. Mat rujlar özellikle de son dönemlerde oldukça popüler olmuştur.

Kuru olan dudaklara mat ruj uygulanıldığı zaman bu kuru alanlar ruj ile dolar ve çatlakların daha çabuk ortaya çıkmasını sağlar. Bu da dudaklarda oluşan kurumayı artırır. Saten elbise ile eşdeğer görülen mat ruju uygulamak da zordur.  Çünkü mat ruj, dudak üzerinde bulunan en ufak bir çizgiyi de belli etmektedir. Bu nedenle mat ruj kullanmadan önce bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mat Ruj
Mat Ruj

Mat Ruj Kullanmanın Püf Noktaları

Mat ruj kullanımı çok popüler olsa da, kullanımının zor olması dudaklarda oluşan kurumayı artırmaktadır. Nasıl cilde bakım yapılıyor ise dudaklara da ruj kullanmadan önce bazı bakımların yapılması gerekmektedir.

Ruj sürmeden önce dudaklara peeling yapılmalıdır. Cilt için kullanılan peeling ürünü dudaklar için de kullanılmaktadır. Ayrıca ruj öncesinde diş fırçası ile dudaklar fırçalanmalıdır. Hafif hareketler ile dudakları fırçalamak anında etki gösterir.

Fırçalama işleminden sonra bir nemlendirici veya koruyucu kullanılarak dudaklar beslenmiş olur. Geceleri ise uyumadan önce cilt onarıcı olarak kullanılan Bepanthol krem ile dudaklar nemlendirildiği zaman, ertesi gün daha yumuşak ve pürüzsüz dudaklara kavuşulur.
Mat rujlar daima dudakları kurutma eğilimine sahiptir. Bu nedenle gün içerisinde ruj tazelenmeden önce altına nemlendirici kullanılmalıdır. Nemlendirici kullanmadan kat kat sürülen mat rujlar, çok zaman geçmeden dudakları kurutur ve istenemeyen dudak sorunlarına neden olur.

Dudakların bakımlı ve sağlıklı görünmesi için nemlendirici ve bakım işlemlerinin ruj öncesinde yapılması gerekir. Yapılan bu bakımlardan sonra dudaklar daha yumuşak ve pürüzsüz olmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu