Ana1
Makyaj Malzemelerinin KullanımıMakyaj Temizliği

Makyaj Temizlenmeden Kesinlikle Yatağa Girmeyin

Makyaj Temizlenmeden Kesinlikle Yatağa Girmeyin

Makyaj Temizleme

Dış görünüşün en önemli etkenlerinden biri olan cilt bakımı, bilinçsiz bir şekilde yapılan davranışlar ile güzelliği tehdit etmektedir. Yanlış yapılan cilt bakımları, cildin albenisine zarar vermektedir.

Gün içerisinde ne kadar yoğun bir program geçirilse de, makyaj temizliği konusunda hassas davranılmalıdır. Makyaj ne kadar önemli ise makyaj temizliği de o kadar önemlidir. Hangi tarz makyaj malzemesi kullanılırsa kullanılsın, cildin sağlıklı kalabilmesi için temizliğe önem verilmelidir.

Makyaj yaparken saatlerini harcayabilen bayanların çoğu, akşamları makyaj silmeye üşenmektedir. Bu işi sabaha bırakanlar çok yanlış davranışta bulunmaktadır. Çünkü akşam temizlenen cilt, gece boyunca gözeneklerin açık olması ile rahat nefes almaktadır.
Makyajdan yorulan cilt temizlenmez ise, ertesi gün yine makyaj yaparak cildin yorgunluğu artırılmış olmaktadır. Bu da cilt sorunlarının artmasına neden olur. Tıkanan gözenekler yaşlanma belirtilerini artırır ve sivilcelere neden olur. Makyajla uyumanın meydana getirdiği zararlar aşağıda anlatılmıştır.

Makyajlı Uyumanın Zararları

Makyaj yüzü güzel göstermeye yardımcı olmaktadır. Makyajı temizlememek ise cildi yıpratır ve yorar. Makyajlı bir şekilde uyumanın zararları şunlardır:

Yüzün çeşitli alanlarında deformeler oluşur.
Cilt gözenekleri dolar.
Kırışıklıklar artar.
Cildin esnekliği kaybolur.
Göz makyajı çıkarılmadığı zaman gözde kalıcı etkiler bırakabilir.
Rimel kirpiklerin kopmasına ve dökülmesine neden olur.
Farlar göz üzerine dağılarak arpacık benzeri hastalıklara neden olur.
Farlarda yer alan mikroplar cildi rahatsız eder.
Alerjik reaksiyonlar oluşur.
Kabartılara benzeyen cilt sorunları oluşur.
Gözlerde kaşınma meydana gelir.

Yukarıda sayılan sorunları yaşamamak için günlük olarak yapılan makyajın aynı gün içerisinde temizlenmesi gerekir. Cilt temizliği için kaliteli ürünlerin seçilmesi gerekir. İçeriğinde bulunan kimyasal maddeler cilde ciddi zararlar verebilir.

Cilt temizleme ürünleri alırken cilt tipine uygun olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü kuru cilt yapısı ile yağlı ve normal cilt yapılarının özellikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle en uygun makyaj temizleme ürünlerinin seçilmesi gerekmektedir.

Daha dinç ve daha güçlü bir görüntü için makyaj kalıntılarının yatmadan önce temizlenmesine dikkat edilmelidir. Temizlenmemiş olan makyaj, bir gün sonra temizlense bile ciltte leke kalmış gibi bir görüntü oluşmasına neden olur. Bu nedenle makyaj temizleme işlemi diğer güne bırakılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu