Ana1
Makyaj Malzemelerinin Kullanımı

Makyaj Malzemelerinin Kullanım Süresi Nedir?

Makyaj Malzemelerinin Kullanım Süresi Nedir?

Cilt bakım ve kozmetik ürünleri sonsuza kadar dayanmamaktadır. Bayanların çok sevdiği rujların, kremlerin ve parfümlerin her birinin bir ömrü vardır. Süresi dolmuş olan Makyaj malzemeleri etkinliğini eskisi kadar göstermemektedir. Ancak sadece bununla kalmayıp bazı makyaj malzemeleri de bozuluyor.

Bozulmuş olan makyaj ürünleri de ciltte istenmeyen etkilere ve irritasyona neden olmaktadır. Bu nedenle Makyaj malzemelerinin kullanım süresi nedir? Sorusu çok fazla sorulmaktadır. Ürünlerin son kullanma tarihleri ambalajların üzerinde belirtilmektedir. Ancak önemli olan bir diğer nokta ise, ürün açıldıktan sonra ne kadar kullanım süresi olduğudur.

Açılan ürünün kullanma süresi PAO işareti ile gösterilmektedir. PAO işareti M harfinden oluşmaktadır. Kavanoz şeklinin içerisinde 12 M yazıyor ise ürünün açıldıktan sonra 12 ay içerisinde kullanılması gerektiği belirtilmektedir. Ürünün içeriğinde bulunan ilk madde su ise, bakteri büyümesi meydana geleceği için bu ürünler açıldıktan sonra kısa bir sürede bozulmaktadır. Makyaj ürünlerinin kullanım süreleri aşağıda belirtilmiştir. Bu sürelere dikkat edilmesi cilt sağlığı için önemlidir.

Rimel ve Sıvı Eyeliner

Her mevsim rimel ile eyeliner değiştirilmelidir. Çünkü bu ürünlerin kullanım süresi 3 aydır. Pahalı ürünler olsa da hiçbir şey göz sağlığından daha önemli değildir.

Sıvı Fondöten ile Kapatıcı

Bu ürünlerin 6 – 12 ay kullanım süresi vardır. Bunu anlamak için parmakların fondöten ile kapatıcının içine sokulması denenmelidir. Eğer parmaklar sokulabiliyorsa kullanım süresi dolmaya başlamış demektir.

Pudra Bazlı Olan Ürünler

Pudra ve allık türlerinden oluşmaktadır. Bu ürünlerin dayanma süreleri 12 ile 18 ay arasında değişmektedir. Farların ise açıldıktan sonra kullanım süresi 6 aydır.

Rujlar

Rujların kullanım süresi 12 aydır. Özellikle de uçuk varken ruj kullanıldıysa, bir daha kullanılmaması önerilir.

Kolonya ve Parfüm

Işık ve nemden uzak tutmak koşulu ile 2 yıl dayanma süreleri vardır. Ancak koku öğeleri zamanla bozulmaktadır.

Ojeler

Ojelerin kaliteleri, dayanma sürelerini etkilemektedir. Ortalama olarak 2 sene ömürleri olan ojelerin yapış yapış olmasından süresinin dolduğu anlaşılmaktadır.

Nemlendiriciler

Nemlendirici türü kremlerin 6 ay ile 1 yıl kullanım süreleri vardır. Tarihi geçtikten sonra kullanılan nemlendiriciler, cilt sorunlarına neden olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu