Ana1
Makyaj Malzemelerinin Kullanımı

Makyaj Malzemelerinin Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Makyaj Malzemelerinin Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Her ürün gibi makyaj malzemeleri de belli bir kullanım süresine sahiptir.  Bu alanda yapılan araştırmalara göre, kadınlar içerisinde yalnızca 4 kadından bir kişi makyaj malzemelerinin kullanım süresine dikkat etmektedir. Hatta süresi geçse de uzun süre kullanmaya devam etmektedir.

            Makyaj malzemeleri kullanım süresi geçtiği zaman, cilde büyük zararlar verebilmektedir. Ürünler işlevini yitirmiş olacağı için koruma özelliğini de kaybedecektir. Buda cilt yapısının bozulmasına ve ciltte irritasyon sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır.

Kadınlar tarafından en uzun süre kullanılan makyaj ürünlerinin ilk sırasında göz farı yer almaktadır. Göz farlarının normal kullanım süresi 1 yıldır. Avrupa’da bu oran 6 yıla kadar uzayabilmektedir.

Kullanım süresi geçmiş olan ürünlerin kullanımı, bakteriler ve toksinlere yol açarak ciddi cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle makyaj ürünleri bozulmaya başladığında kullanılmamalıdır. Ürünlerin bozulduğunun anlaşılması için bilinmesi gerekenler aşağıda anlatılmıştır.

Fondöten

Bozulan fondötenin kıvamı, eskiye göre daha koyu bir hale gelmektedir. Ayrıca cilde uygularken topaklanmalar meydana gelmektedir. Fondötenlerin rengi ve kokusu da bozulmaya başladığının sinyalini vermektedir.

Rimel

Rimeller bozulmaya başladığı zaman hem kuru hem de çok zor sürülür. Bayanların geneli, kurumuş olan rimeli sulandırıp yeniden kullanmaktadır. Ancak göz sağlığı için kurumuş olan rimelin hiçbir şekilde kullanılmaması gerekmektedir.

Ruj

Bozulmaya başlayan rujların kokular ve renkleri değişmeye başlar. Ayrıca yağlanan rujlar, yumuşamaktadır. Rujların daha uzun süre kullanılabilmesi için ürünlerin aşır sıcak veya aşırı soğuk ortamlarda muhafaza edilmemesi gerekmektedir.

Oje

Kullanım süresi dolan oje, akıcılığını yitirmektedir. Ayrıca ojeye ren veren madde, solüsyondan ayrılır ve şişenin dibine iner. Rengi değişen oje, parlaklığını da yitirmektedir. Ruj kullanımında dikkat edilecek nokta, her kullanımdan sonra ağzının asetonla silinmesidir.

Far

Farların genel ömrü3 ile 6 ay arasında değişmektedir. Bu nedenle bu süreler yaklaştığında farlar topak topak olmaya başlamaktadır. Ayrıca kullanım süresi dolan farlar gözlerde kaşıntı yapar ve rahatsızlık verir.

Göz Kalemi

Göz kalemlerinin kullanım süresi, uçları açıldığı sürece devam etmektedir. Eyelinerdan daha uzun süre kullanıma sahip olan gözlere ayrı bir hava katmaktadır. Ancak göz kalemi ve diğer ürünlerin nemden ve aşırı soğuktan korunması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu