Ana1
Makyaj Malzemelerinin Kullanımı

Makyaj Malzemeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Makyaj Malzemeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınların güzelliğe olan tutkuları küçük yaşlarda başlamaktadır. Bu tutkuyu ise taçlarından makyajdır. Doğru bir makyaj için doğru makyaj malzemeleri seçilmelidir. Makyaj malzemelerinin birçoğu sentetik boya barındırmaktadır.

Ruj ve far gibi makyaj malzemelerinde bulunan azoik renklendiricilerin geneli toksindir. Bu nedenle makyaj malzemeleri tercih ederken sentetik bazlı olanlar değil doğal özlü olanlar tercih edilmelidir. Bu nedenle ürün alırken incelenmeli ve bazı noktalara dikkat edilmelidir. Makyaj malzemesi alırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda anlatılmıştır.

Ürünün İçeriği İncelenir

Makyaj malzemesi alırken ürünün içerisinde bulunan kimyasal maddelere dikkat edilmelidir. Makyaj malzemelerinin tamamında ürün birleşimlerinin yazılması zorunludur. Bu nedenle mutlaka içerik incelenmelidir.

Raf Ömürlerine Dikkat Edilir

Raf ömrü tamamlanmış olan makyaj malzemeleri toksit etkiler göstermeye meyilli olmaktadır. Bu da kansorejen etkileri artırır. Alerjik etkilere de neden olabileceği için makyaj malzemeleri alırken son kullanma tarihine mutlaka bakılmalıdır. Alınan makyaj malzemelerinin ışık ya da nemden uzak bir alanda saklanması önemlidir. Bozulmuş olan makyaj malzemelerinin kokusu, kıvamı ve rengi değişmektedir.

Organik Makyaj
Organik Makyaj

Organik Makyaj Ürünleri Tercih Edilir

Ürün sertifikasına sahip olan bitkisel makyaj malzemelerinin tercih edilmesi insan sağlığına ve çevreye olumlu etkiler gösterir.

Belirli Ürünler Sürekli Değiştirilmez

Güvenli olduğuna emin olunan ve cilde iyi gelen makyaj malzemeleri ile alerji gibi sorunlar yaratmayan makyaj malzemeleri sürekli değiştirilmemelidir. Aynı ürün kullanılmaya devam edilmelidir.

Ambalaj Tercihine Dikkat Edilir

Makyaj malzemelerinin kullanımının ve saklanmasının kolay olması açısından tasarımlarına da dikkat edilmelidir. Genelde tek kullanımlık olan aplikatörler, spatulalı ürünler ya da fırçalar tercih edilmelidir.

Makyaj malzemesinin içeriği çok önemlidir. Doğal olmayan ve içinde kimyasal maddeler barındıran makyaj malzemeleri cilde zarar vermektedir. Bu nedenle makyaj malzemeleri alırken içeriğinde aşağıdaki maddelerden olan ürünlerin tercih edilmemesi gerekir:
Paraben: Ürünlerin raf ömrünü uzatmak için ya da koku giderici olarak kullanılan kimyasal maddedir. Ciltte kızarıklığa ve alerjiye neden olur.

Madeni Yağ: Petrol türevi olan bir üründür. Kaplayıcı bir özelliği vardır. Ciltte sivilce ve diğer cilt sorunlarına neden olur. Makyaj malzemeleri alırken bu maddelerin olmadığından emin olunması cilt sağlığı için önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu