Ana1
Makyaj Malzemelerinin KullanımıMakyaj Temizliği

Makyaj Malzemeleri Ne Sıklıkta Temizlenmelidir?

Makyaj Malzemeleri Ne Sıklıkta Temizlenmelidir?

Makyaj Malzemeleri

Makyaj konusuna çok düşkün olan bayanlar, en iyi makyaj malzemelerini seçmektedir. Cilt temizliği ve bakımı için uygulanan makyaj ürünlerinin kaliteli ve temiz olması gerekmektedir. Kadınlar ne kadar bakımlı ise o kadar mutlu olmaktadır. Ancak bakımlı ve mutlu olurken, bazı konularda da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken konuların başında makyaj malzemeleri gelmektedir. Makyaj ve makyaj için kullanılan ürünlerin kalitesi ne kadar önemli ise, makyaj uygularken kullanılan makyaj malzemelerinin temizliği de o kadar önemlidir.

Makyaj malzemeleri direkt olarak cilt ile temas etmektedir. Bu nedenle de temizlikleri çok önemlidir. Aşağıda makyaj malzemeleri temizliği konusunda bilgiler verilmiştir. Cildi ile ilgili herhangi bir sorun yaşamak istemeyenlerin bu bilgileri uygulaması gerekmektedir.

Makyaj Fırçalarının Temizliği

Kusursuz bir makyaj için en kaliteli fırçalara sahip olmak gerekmektedir. Fiyatları biraz yüksek olan bu ürünlerin daha uzun kullanılabilmesi için temizliğine de özen gösterilmelidir. Bu bağlamda haftada veya en geç iki haftada bir antibakteriyel olan el sabunu veya özel fırça temizleme solüsyonu ile fırçaların yıkanması gerekmektedir. Bu sayede hem cilt korunurken hem de fırçaların uzun süre kullanılması sağlanır.

Fırçalar ılık su ile yıkanmalıdır ve kıllarına avuç içi ile nazikçe masaj yapılmalıdır. Düz bir zeminde, fırçanın ucu boşluğa gelecek şekilde koyularak fön makinesi ile kurutulur. Bu sayede kurumadan dolayı fırçanın şeklinde herhangi bir bozulma görülmez.

Makyaj Süngerlerinin Temizliği

Bakterilerin en çok yer aldığı makyaj malzemelerinden biri makyaj süngerleridir. Bir makyaj süngerinin aylarca temizlenmeden ya da değiştirilmeden kullanılması, cilt yapısında büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Makyaj fırçaları temizlenirken uygulanan yöntemin aynısını aynı sıklıkta makyaj süngerleri için de uygulayabilirsiniz. Ancak düzenli temizlense bile makyaj süngerlerinin 6 aydan daha fazla kullanmaması gerekmektedir.

Makyaj malzemeleri temizliği
Makyaj malzemeleri temizliği

Kirpik Kıvırıcı ve Cımbız Temizliği

Makyaj malzemelerinin temizliğinde cımbız ile kirpik kıvırıcı ihmal edilmektedir. Ancak bu ürünlerin de düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli temizleme ile ürünlerde biriken mikroplar ve kalıntılar yok olmaktadır. Temizleme sıklığı ürünlerin kullanma sıklığına göre değişebilmektedir. Fırça temizleme solüsyonu sürüldükten sonra, temiz bir bez ile cımbız ve kirpik kıvırıcı silinmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu