Ana1
Ana SayfaBebeklik

Lohusalık Dönemi Nedir Ve Ne Kadar Sürer?

Lohusalık Dönemi Nedir Ve Ne Kadar Sürer?

Doğumun sona ermesinin ardından başlayan ve vücudun kendisini toparlama süreci içerisine girdiği döneme lohusalık dönemi denir. 6 hafta gibi bir zamanın geçmesi gerektiği bu dönem içerisinde vücudun kendisini tam olarak toparlaması adına annenin mutlaka zamanın büyük bir çoğunluğunu dinlenerek geçilmesi gerekmektedir. Bu dönem son derece ciddidir ve alınması gereken önlemler anne ve çocuk adına büyük bir önem taşımaktadır. Doğumdan sonra yaşanan lohusalık dönemi içerisinde tüm farklı organlar belli zaman kapsamında kendisini yenileyerek tekrar eski haline dönebilmektedir. O yüzden bu zaman içerisinde ortaya çıkan bazı sorunların hayati tehlike içerdiğini de bilmek gerekmektedir. Tam iyileşme dönemine erişmek adına sağlık açısından 6 hafta gibi bir sürenin yeni anneler en iyi şekilde geçirmek zorundadır.

 

Birbirinden Farklı Lohusalık Dönemleri

 

Doğumun ardından üç farklı lohusalık dönemi getirilmektedir. Çok erken lohusalık dönemi doğumdan sonraki ilk 24 saat yani 1 gün olarak bilinmektedir. Erken lohusalık dönemi ise ilk bir haftaya tekabül etmektedir. Geç lohusalık dönemi ise bir haftadan fazla süren zamanlara denmektedir. Emzirme dönemi sona erdikten sonra annenin adet görmeye başladığı bilinmektedir. Ayrıca normal doğum yapan anneler için 3 hafta, sezaryen ile doğum gerçekleştiren anneler adına ise 6 hafta kadar cinsel ilişkinin tehlikeli olduğu da söylenmesi gerekmektedir. Oldukça hassas bir dönem olarak yapılması gereken tüm doktor tavsiyelerine uyularak bu dönemin atlatılması, anne ve çocuk adına sağlıklı bir gelişim için büyük bir önem teşkil etmektedir.

 

Lohusalık Dönemi ve Sağlık

 

Bu dönem içerisinde özellikle doktorun tavsiye etmediği herhangi bir ilaç en çok da ilk 3 hafta kapsamında kesinlikle kullanılmamalıdır. Hassas bir dönem olan lohusalık dönemi kapsamında birbirinden farklı organların görevini tam olarak yerine getirecek şekilde sağlıklı bir hale gelmesi için bolca vitamin alınması ve dinlenme büyük önem taşımaktadır. Özellikle dinlenme sağlık konusunda annelerin mutlaka uyması gereken şartlar arasındadır. 3 haftanın en kritik olduğu dönem olarak gerçekleşen lohusalık dönemi kapsamında 6 hafta sonra eğer bu zaman sağlıklı bir biçimde geçirilmiş ise normal yaşantıya yeniden dönüş yapılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu