Ana1
Kuru Cilt

Kuru Cilt Bakımı

Kuru Cilt Bakımı

Özellikler:

Kuru cilt bakımı; Sağlıklı parıltı için temel gereksinimler olan doğal yağ ve nem eksiktir ! Pullu ve kabuklu olabilir ve eğer çok kuru ise, kaba bir yapıda olabilir. Küçük gözeneklere sahiptir ve temizlemeden sonra gerginlik hissi verebilir. Her türlü diğer cilt tiplerinden çok daha çabuk çizgiler ve kırışıklıklar göstererek, erken yaşlanır.

İklimsel Değişiklikler:

Kuru Cilt sıcak ısıları ve ve nemi sever, ama kış mevsimi bu cilt tipi için zor geçer. Soğuk ısılar çatlama, tahriş ve kırmızılıkla sonuçlanan nemi cilt yüzeyinden soyarak alır.

Temizleme:

Yüz için, günde iki defa nemden zengin temizleyici bir süt veya krem kullanın. Her durumda sabundan kaçının. Papatya, altıncık veya lavanta ile güçlendirilmiş ürünler bu cilt tipi için besleyici ve naziktir. Vücut için yulaf ezmesi ile doldurulmuş küçük bir büzgülü ağızlı banyo torbası ile temizlenmeyi tavsiye ederim. Bir defa ıslanınca, kuru cilt için oldukça yatıştırıcı olan, nemlendirici ”yulaf sütü” ile cildiniz kaplanmış olacaktır.

Gerdirme:

Klasik gül suyu ve gliserin losyonu susuz yüz cildini yeniden ıslatma ve daha fazla temizlemeye yardım etmek için mükemmel bir gerdirici işi görür.

Kuru Cilt Bakımı ve Oluşumu:

Kuru cildin ağır krem veya yağ ile aşırı nemlendirilmesinin cildin daha fazla kurumasına ve lekelenmeyi artırarak aslında doğal yağ oluşumunu engellediğine ve gözenekleri tıkayabileceğini söylemeliyim.

Nemlendirme:

Yüz ve vücudun her ikisi için de sert, kurutucu çevreye karşı bir engel oluşturacak ve nemi ait olduğu ciltte tutacak yağlı, çabuk emilen bir krem veya losyon kullanmak önemlidir.

Kuru Cilt Bakımı
Kuru Cilt Bakımı

Uygulamalar:

Haftada bir rezene tohumu yüz buharı cildi nemlendirmeye ve gözenekleri temizlemeye yardım edecektir. Gerektikçe haftada bir veya iki defa nemlendirici maske kullanın. Yüz ve vücudun her ikisi için, ölü hücre topluluklarını uzaklaştırmak ve nemlendirici emilimini arttırmak için haftada bir defa alfa veya beta-hidroksi asit uygulamalar (Cildinizin hassasiyetine bağlı olarak ) tavsiye edilir. Yumuşatıcı bir göz kreminin gece kullanımı bu alandaki nazik dokuları nemlendirecektir.

Kur Ciltler için yapmanız gerekenler

  • Geceleri yüzünüz için yumuşak, sabun içermeyen likit krem temizleyiciler veya süper yağlı temizlik barları tercih edin.
  • Sabahlarını yüzünüze yalnızca ılık su çarpın.
  • Cildiniz ne kadar kuru ise nemlendiricinizde o kadar su içermelidir.
  • Seçtiğiniz nemlendiricilerin mutlaka güneş koruma faktörü içermesine dikkat edin.
  • Yağ bazlı fondöteni allık ve pudralar kullanın.
  • Yağ bazlı makyaj ürünleri tercih etmek Kuru Ciltler için önemlidir.

Kuru Ciltler için bitkisel maskeler

  1.  Olgun bir avokado meyvesi kabuksuz olarak çatalla ezin ve yarım tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ile iyice karıştırılır. Bir yumurta sarısını iyice çırptıktan sonra eklenerek tekrar karıştırın, ve bu arada 3 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı karıştırılma sırasında azar azar eklenir. Yüze, boyuna ve dekolteye bolca uygulayarak 20-30 dakika etkilemeye bırakın. ve ılık su ile durulayın.
  2. Bir elmanın kabuğunu soyarak ince rendeleyin ve 1 yemek kaşığı dolusu kremayı içine katarak karıştırın. Yüze, boyuna ve dekolteye uygulayın 15 dakika sonra ılık su ile durulayın.
  3. 100g kırılmış buğday, krem haline gelebilecek ölçüde zeytinyağı ile mikserde karıştırın. Yüzünüze uygulayın. 10 dakika sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Cilt tipine göre maske çeşitleri için tıklayınız.

Başa dön tuşu