Ana1
Hamilelik Gebelik

Kürtajın Yapılma Zamanı Var Mıdır?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan kürtaj, belli bir zamana kadar yapılabilmektedir. Yasalarla belirlenen bu kurala göre bebeğin belli bir haftadan sonra kürtaj edilmesi mümkün değil.

Ancak bebeğin gelişiminde ciddi sorunlar varsa veya annenin yaşamını tehdit edecek bir hamilelik süreci gerçekleşiyorsa, bu durumlarda daha ileri safhalardaki gebelikler kürtajla sonlandırılabiliyor.

Kürtaj İçin Yasal Prosedür Nedir?

Normal şartlar altında gelişen hamileliklerde yasal süreç 10 hafta olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde kürtaj talebi ile doktora başvuran kadınların hamileliği sonlandırılabilir. Fakat evli kadınlarda yasal prosedür gereği bu hamileliğin sonlandırılması için eşin rızasının alınması gerekiyor. Dolayısıyla eşin imza vermediği bir hamilelik, yasal süre içerisinde de olsa kürtaj edilemez. Ayrıca kürtaj talebi ile başvuran kadının 18 yaşını tamamlaması gerekiyor.

10 haftayı geçen gebeliklerde artık bebeğin gelişimi iyice belirgin bir hale gelmektedir. Bu durumda gebelik sonlandırma insani açıdan kabul görmemektedir. Bu sebeple yasalar da buna izin vermez. Ancak bebeğin gelişimde büyük bir anormali varsa veya bu hamileliğin gidişi annenin sağlığını olumsuz etkiliyorsa böyle hallerde istisnai olarak kürtaj yapılabilir.

Gebelik Sonlandırma
Gebelik Sonlandırma

 Hangi Durumlarda İlerlemiş Gebelikler Sonlandırılır?

10 haftanın üzerindeki gebeliklerin kürtajla bitirilmesi için fetusun veya annenin ciddi sağlık sorunlarının olması gerekmektedir. Örneğin, fetusta down sendromu tespit edildiyse veya ciddi biçimde fiziksel bir engel söz konusu ise, bu durumda bir doktor heyeti tarafından verilen rapor ile gebelik sonlandırılır.

Bu duruma bebekte görülen beyin anormalisi, üregenital sistemde görülen ciddi problemler, kardiyak sorunlar ve kromozomlara bağlı problemler de dahildir. Bu tür durumların tespit edildiği hamileliklerde kürtaj ne zaman yapılmalı? Sorusunun cevabı 10 haftanın üzerindeki zamanları da kapsamaktadır.

10 haftanın üzerindeki gebeliklerde annenin sağlığını tehdit eden birtakım durumlarda kürtaj uygulanır. Bu durumlar kalp yetmezliği, şeker hastalığına ilişkin sorunlar, annede çeşitli kanser türlerinin tespit edilmesi, gebelik toksikozu, toksik guatr gibi problemleri kapsamaktadır. Bunların dışında şizofreni, psikomanik depresyon gibi ağır psikolojik rahatsızlıklarda da hamilelik 10 haftanın üzerinde kürtaj edilebilir. Tüm bunların haricinde bebeğin anne karnında ölmüş olması, 10 hafta sonunda uygulanan kürtajlar içerisindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu