Ana1
Ana Sayfa

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarının tıbbi tanımı nedir?

Kızlık zarının diğer ismi himen olup vajinal bölgenin açık kısmının bir ölçüde kapanmasını sağlayan zarlı dokusal yapıdır. Kalınlığı 3 mm’ye ulaşabilen himenin yapısında çok sayıda kılcal damar vardır. Himen isminin mitolojik bir kökeni de vardır.

Eski Yunan’da evlilik tanrısı olan Hymenaeus sözcüğü zaman içinde Himen şeklinde söylenmiştir. Geleneksel yapımızda ise kızlık zarı olarak bilinir. Tıbbi tanımda ise himen sözcüğü kullanılır. Aslına bakıldığında bilinen zar yapılara benzememekte, daha çok zarımsı niteliktedir. Vajina mukozasının bir nevi katlanma formuna girmesiyle oluşan zarımsı dokudur. Kızlık zarının iki şekli söz konusudur:

Tipik Kız Zarı halka formundadır. En yaygın zar formudur. Diğer şekli ise Atipik Kızlık Zarı olup delik olmadığı için adet döneminde sorun oluşturur ve ameliyat söz konusu olabilir. Her iki kızlık zarının korunması ise dünya toplumlarında İlk Çağ’dan günümüze ulaşan bir gelenek haline dönüşmüştür.

Dolayısıyla evlenme öncesi kızlık zarının olmaması bireylerde psikolojik baskıya yol açmaktadır. Hatta sosyal bir sorun halini aldığı için nahoş hadiselere de yol açabilmektedir. Ancak kızlık zarı dikimi tıbbın gelişen teknolojisinde oldukça kolaydır. Üstelik eski klasik tıbbi usüller terkedilerek hızlı, ağrısız ve kalıcı bir çözümle kızlık zarı yeniden dikilmektedir.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Öncelikle bu önemli konu operasyon gerektirdiğinden deneyimli doktorlara müracaat edilmelidir. Kızlık zarı dikimi sonrasında eski doğal halinden farklı olmamaktadır. Bununsa iki ayrı yöntemi vardır: Flep yöntemi ve mikro cerrahi yöntemidir.

Her iki teknik de kızlık zarını ömür boyu eskisi gibi kalıcı kılmaktadır. Ancak zamanlaması önemli olup, evlenmeden 1 hafta öncesinde yapılması faydalıdır. Kızlık zarı dikimi herkese yapılabilir. Operasyon sonrasındaki riskler ise son derece azdır. Flep yönteminde kızlık zarı dikiminde kaydırma metodu uygulanır. Yani vajinadan alınacak damar içeren dokular kaydırılıp evlilik sonrası ilk cinsel ilişkide kanamaya yol açması sağlanır. Hafif bir operasyon olup genellikle çok uzun süre dayanıklılık gösterir. Mikro cerrahi yöntemi ise daha kapsamlı bir ameliyat olup, lokal anestezi altında zarın yırtılmış kısımları damarlarıyla birlikte birleştirilir ki, bu kesinlikle kalıcı çözüm olup ömür boyu ilk doğal hali gibi kalır. Kızlık zarı dikim süresi ise 20 ila 30 dakika arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu