Ana1
Ana SayfaCinsel SorunlarKadın Hastalık ve Bakım

Kızlık Zarı Dikildikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kızlık zarı dikildikten sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu konudaki en sağlıklı bilgiler bu cerrahi müdahaleyi yapan sağlık personelinin tavsiyeleri olmaktadır. Bunun yanında ön bilgi olarak bilinmesi gerekenler kızlık zarı dikimi ihtiyacı duyanların daha bilinçli bir karar vermeleri için yararlı olmaktadır. Öncelikle kızlık zarı dikimi işleminin nasıl bir cerrahi müdahale olduğunu bilmek gerekir.

Gözü kapalı rastgele bir merkezde bu işlemi yaptırmak sonuç bakımından tercih edilmeyen boyutları önünüze serebilecektir. Bu nedenle ilk bilinmesi gereken kızlık zarı dikimi yapan kişilerin ve kuruluşların daha önceki operasyonları hakkında ön bilgi edinilmiş olunmalıdır. Bu gibi konular basit görünmesinin yanında çok büyük önem arz eden konular olarak ilerleyen zaman diliminde karşınıza çıkacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızlık zarı vajina bölgesinde ilk cinsel ilişki sırasında yırtılan zayıf yapılı bir deri dokusu olmaktadır. Her bayanda farklı yapıda olan kızlık zarı tek delikli, deliksiz, çok delikli, geniş delikli ve bölgesel geniş vajina duvarına yapışık vaziyette bulunabilmektedir.

Çoğu bayan ilk cinsel birleşimde bu zarın yırtılmadığını ve kızlığına her hangi bir etki oluşmadığı kanısına varabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılan incelemede kızlık zarı delik yapısının penisin kalınlığından geniş olduğu görülebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamakla için öncelikle aklında şüphe uyananların en yakın kadın doğum uzmanına başvurması gerekmektedir.

Kızlık zarı dikimi iki yöntemle yapılacağı da unutulmamalıdır. Sadece cinsel birleşimde az miktarda vajinadan kan gelmesi hedefleniyorsa geçici kızlık zarı dikimi yapılmaktadır. Bu işlemde vajina duvarından elde edilen zar karşı duvara gerdirilerek geçici işlem uygulanmaktadır. Ayrıca kalıcı kızlık zarı dikimi yapılarak uzun süreli kızlık zarı elde dilebilmektedir. Geçici yapılan işlem uzun vadeli kalıcılık sağlamayacağından operasyondan sonra kısa zaman içinde cinsel birleşim oluşması gerekmektedir.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Uyulması Gereken Kurallar

Kızlık zarı dikimi sonrasında oluşacak yara bakımı ve tedavisi en detaylı bir şekilde uygulanmalıdır.

            Kızlık zarı dikiminden sonra hastaya detaylı bilgilerin aktarılmış olunması gerekmektedir.

            Kızlık zarı dikiminden hemen sonra kesinlikle banyo yapılmamalıdır. Bu işlemden sonra su teması yaralı bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olacaktır. Bunun yanında doku tahribatı oluşma riski taşımaktadır.

            Bir hafta sonra yapılacak banyo işleminde kesinlikle ayakta durmadan oturur vaziyette banyo yapılmalıdır.

            Kızlık zarı dikiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler konusunda en önemli hususlar dar pantolon giyilmemeli ve pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.

            Doktor tarafından tavsiye edilen antibiyotik ve enfeksiyon giderici ilaç ve hapların dışında asla farklı bir ilaç ve hap alımına gerek duyulmamalıdır.

            Ortak kullanılan tuvaletler kullanılmalı ve yaralar tam iyileşene kadar deniz ve havuza girilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu