Ana1
Çocukluk

Kız Çocukları İle Annenin İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Kız Çocukları İle Annenin İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Anne kız ilişkisi iki farklı durumda kendini göstermektedir. Kimi zaman oldukça iyi bir anne kız ilişkisi görmek mümkünse kimi zaman da kız çocukları annelerine karşı oldukça büyük bir tepki içine girer. Aslında anne çocuk ilişkisi  ile anne kız ilişkisi aynı temeller üzerine oturtulur.

Anne Kız çatışması Neden Kaynaklanır?

Anne kız ilişkilerinde çatışmanın daha yoğunlukta olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. Eğer bu ikili arasındaki ilişkide sürekli olarak hatta geçmişten gelen bir çatışma söz konusu ise karşılıklı davranışlar gözden geçirilmelidir. Aksi halde bu ilişki çıkmaza girecek ilerleyen dönemlerde ise daha ciddi sorunları beraberinde getirecektir.

Anne kız ilişkisinin düzene koyulması için atılan adımlara dikkat etmek gerekir. Bu ilişki yavaş yavaş ve güvene dayalı bir biçimde oluşmalıdır. Özellikle annelerin kız çocukları üzerindeki baskı kız çocuklarının isyanı ile karşılaşmasında ki en etkili sebeplerdendir. Annelerin kız çocuklarının özgürlüklerini tanımaları ve bunu da çocuklarına yansıtmaları ikili ilişkiyi ilerletmede ki öncelikli yoldur.

Anne Kız İlişkisinde Bağlar Nasıl Güçlendirilir?

Çocuklarını dinleyen ve onları anlamaya çalışan anneler ile çocukların arası her zaman daha güçlüdür. Annelerin çocuklara kendi fikirlerini empoze etmeye çalışmadıkları sürece kız çocukları anneyi kendine her daim daha yakın hissedecektir.

            Kız çocukları ile iletişim kurarken onların da herkes gibi bir birey olduklarını akıldan çıkarmamak gerekir. Sadece dinlemek değil aynı zamanda da anlamak ilişkileri güçlendirecektir. Çocukları dinlemek ve onların isteklerini anlamaya çalışmak aslında onlar ne isterse yapılacak anlamına da gelmemektedir. Fakat en azından çocukların fikirlerini önemsediğinizi gösterirsiniz.

Anne kız ilişkisinde temelleri sağlam atmak için annelerin bu konuda öncü olması gerekir. Annenin çocuğunun kendinden beklentisini anlayabilmelidir. Bu noktada özellikle kız çocuklarının bağımsızlıklarını kazanmaya çalışma çabalarını anneler fark etmeli ve bu yönde çocukları baskılamak yerine onları cesaretlendirmek gerekir. Bu durum hem çocukların öz güven kazanmasına ve hayata karşı kendini güçlü hissetmesine yardımcı olacak hem de bu anne kız arasındaki iletişim kendiliğinden rayına oturacaktır.

Annelerin kızları büyürken endişe duyması çok normaldir. Bu endişeden kurtularak çocukları büyürken onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak ilişkileri güçlendirmenin en kolay yoludur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu