Ana1
Ana Sayfa

Kendinizle Barışın..

Kişisel bakım

Kişisel bakım sağlıklı bir cilt ve güzel görünmek için yapılması gereken temel unsurların en başında gelmektedir. Kişisel bakımlar düzenli olarak yapılmadığı takdirde ciltte erken yaşlanmadan deformasyona kadar birçok sorun ortaya çıkar ve ciltte meydana gelen sorunlar ne yazık ki geri dönüşü olmayan bir yıkıma doğru sizi sürükler. Olduğunuzdan daha genç görünmek ve ışıldayan sağlıklı bir görüntüye sahip olmak için düzenli aralıklarla kişisel bakım gerçekleştirilmelidir.

 

Halk arasında kişisel bakım sadece cilt temizliği olarak yanlış bir şekilde algılanıyor. Oysaki kişisel bakım saçlardan tırnaklara kadar vücudun her yerini kapsayan çeşitli bakımlı içermektedir. Düzenli aralıklarla yapılan bu bakımlar sayesinde tamamen sağlık bir görüntüye sahip olmanız kaçınılmaz olacaktır. Kişisel bakım önerileri ve evde uygulanabilen güzellik sırları ile sizde yeniden doğabilir, kendinize hak ettiğiniz özeni göstererek yeni bir hayata adım atabilirsiniz!

 

 – Cilt bakımı nasıl yapılır?

 

Cilt bakımının ilk ve en önemli adımı öncelikle cildinizi tanımakla başlar. Karma, yağlı ve kuru olmak üzere üç farklı cilt tipi bulunmaktadır ve her cilt tipinin bakım önerileri farklılık göstermektedir. Cilt tipinizi bir güzellik uzmanı aracılığı ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Birçok kadın cilt tipini belirlemede kişisel görüş yürütmekte ve bu yüzden de yanlış ürünler kullanarak ciltlerine daha fazla zarar vermektedirler. Karma olan bir cilde yağlı cilt uygulamaları yapıldığı zaman cildin ph dengesi başta olmak üzere dokusuna kadar bozulmalar meydana gelir. Bu yüzden bir güzellik uzmanı ile görüşerek cilt tipinin belirlenmesi en doğru ve kesin yöntemdir.

Cilt Bakımı
Cilt Bakımı Kişisel Bakım

Cilt bakımında cilt temizliği cilt gözeneklerinin hava alması açısından oldukça önemlidir. Cildinize uygun bir temizleyici ile her gün mutlaka cildinizi kirlerden arındırmalısınız. Kadınlar genellikle makyaj temizlemek için temizleyici ürünler kullanıyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki makyaj yapılmadığı günlerde bile cildimiz kirli havadan ve çevre koşullarından etkilenmektedir. Bu yüzden makyaj yapılmadığı günlerde de cilt temizliğini düzenli olarak gerçekleştirmek cilt sağlığı açısından önemlidir.

 

Cilt temizliğinden sonra cilde uygun bir tonik uygulayarak gözeneklerin sıkılaşmasına ve cildin sarkmasına engel olabilirsiniz. Eğer pahalı kozmetik ürünleri alamıyorsanız gül suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Hem doğal hem de sağlıklı olan gül suyu cildinizi kirlerden arındırmanıza ve cildinizin erken yaşlanma belirtilerine karşı savaşında size oldukça yardımcı olacaktır.

 

Cilt sağlığında önemli olan konulardan bir diğeri ise cildin nem dengesini korumak. Cildin nem dengesini sağlamada en önemli konu düzenli ve yeterli miktarda su içmektir. Vücuda yeteri kadar su alınmadığı takdirde hücreler su kaybeder ve erken yaşlanma belirtileri görülmeye başlar. Göz çevresi morluklarının da en önemli sebeplerinden birisi az su tüketimidir. Sağlıklı ve parlayan bir cilt için düzenli su tüketimi şarttır. Cildin nem dengesini korumak için cilt tipine uygun krem ve bakım ürünleri de kullanılmalıdır. Özellikle soğuk kış günleri cildin kuruma ve çatlamasın da en büyük düşmanıdır. Kış aylarında soğuk havalara çıkılacağı zaman mutlaka cilt nemlendirici ürünler ile korunmalı ve deformasyona neden olacak hava şartlarına karşı tedbir alınmalıdır.

 

Haftada bir yapılan peeling bakımları cildin ölü hücrelerden arındırılmasını sağlar ve siyah nokta oluşumlarını engelleyerek cildinizin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Kişisel bakım uygulamalarında evde kolaylıkla yapılabilen birçok peeling bulunmaktadır. Kadınların en çok tercih ettiği peeling yöntemleri arasında esmer şeker peelingi bulunuyor. Zeytinyağı ve esmer şekeri karıştırarak cildinize hafif dairesel masajlarla peeling yaparak kolaylıkla arındırabilirsiniz.

 

 – Saç bakımı nasıl yapılır?

 

Güzel ve parlak saçlara sahip olmak için haftada bir düzenli yapılan bakımlar ile oldukça kolay. Saç bakımında güzellik uzmanı ve profesyonellerin önerdiği en önemli konu sağlıklı saçlar ve saç derisi için bol su tüketimdir. Cilt bakımında olduğu gibi saç sağlığı için de yeteri miktarda su içilmesi gerekiyor. Saçların 2-3 gün aralığında yıkanması da sağlıklı saç derisi ve saçlar için önemli bir konudur. Organik şampuanlar tercih ederek saçın mümkün olduğunca az kimyasal ile etkileşimde olması saç sağlığı ve güzellik sırları konularında dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Saç Bakımı
Saç Bakımı Güzellik Sırları

Saç bakımında evde uygulanabilen saç maskeleri de saç sağlığını korumada size yardımcı olur. Saçın gürleşmesi ve daha parlak olması için badem yağı içeren maskeler yapmanız daha uygun olacaktır. Badem yağı ve Hindistan cevizi yağı saçınızın daha yumuşak ve parlak olmasını sağlar. Haftada bir veya iki haftada bir banyo öncesi saç derinize bu ikin yağı karıştırarak saç diplerin uca kadar uygulayıp, yarım saat kadar beklettikten sonra durulamak saç bakımını kolay bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. İki yağ da saçtan kolay arınabilen yağdır ve besleyici özellikleri ile saçınızın hem güzel kokmasını hem de daha canlı durmasını sağlar. Saçlarınıza bakım konusunda güzellik uzmanı önerilerine de kulak vermeli ve saç tipinize uygun bakımları gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 

 – Vücut bakımı nasıl yapılır?

 

Olduğunuzdan daha genç ve canlı görünmek için yüz bakımında olduğu gibi tüm vücut bakımına da önem gösterilmelidir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildin ihtiyacı olan şey nem ve yağdır. Yaz ve kış aylarında mutlaka cilt bakımları düzenli olarak yapılmalı ve cilde ihtiyacı olan şeyler verilmelidir. Güzellik uzmanı önerilerine baktığımız zaman sağlıklı bir cilt ve vücut için düzenli beslenme ve spor ön koşuldur. Vücudu ilk olarak besinlerle içten beslemeli, sporla fiziksel performansı arttırmalısınız.

Vücut Bakımı
Vücut Bakımı Güzellik Uzmanı

Banyo öncesi ve sonrasında kullanılan ürünler vücut bakımda destekleyici olacaktır. Kozmetik kullanmak istemiyorsanız cildinize zeytinyağı maskesi yapabilir, cildinizin daha yumuşak ve elastik olmasını sağlayabilirsiniz. Hyaluronik asit takviyesi alarak vücudunuzun ve cildinizin daha genç görünmesine katkı sağlama imkanınız bulunuyor. Ancak bu ürünü güzellik uzmanı veya doktor eşliğinde kullanmak sağlığınızı korumak açısından çok önemlidir. Yanlış kullanım şekilleri sağlığı tehdit edebilir.

 

 – Kaş bakımı nasıl yapılır?

 

Sağlıklı ve gür kaşlara sahip olmak için badem yağı güzellik sırları arasında ilk sırada bulunuyor. Her gece uyumadan önce kaşlara eski bir rimel fırçası ile badem yağı sürerek bir kaç içerisinde daha gür ve parlak kaşlara sahip olabilirsiniz. Seyrek ve dökülme eğiliminde olan kaşlarda kaş kalemi gibi ürünlerden bir süre uzak durulmalı, kaşlar alınmadan dinlendirilmeli, biotin içeren gıda takviyeleri ve besinler tüketilmelidir. Yumurtada yüksek miktarda bulunan biotin size bu konuda yardımcı olacaktır. Her gün düzenli olarak yumurta tüketerek vücut sağlığınızı daha fazla koruyabilirsiniz.

Kaş Bakımı
Kaş Bakımı

 

 – El ve tırnak bakımı nasıl yapılır?

 

Tamamen kusursuz bir görünüm için düzenli el ve tırnak bakımı güzellik sırları arasında atlanmaması gereken bir konudur. Her hafta manikür ve pedikür işlemi yapılmalı, tırnaklar törpülenmelidir. Tırnakların soyulmaması ve kırılmaması için tırnak uzunlukları mümkün olduğunca kullanışlı ölçülerde tutulmalıdır. Ellere ve ayaklara düzeli olarak peeling yapılmalı, deterjan ve kimyasal ürünlerle doğrudan teması engellenmelidir. Ev işi yaparken eldiven kullanmak ellerinizi erken yaşlanma belirtilerinden korumanıza yardımcı olur. Daha güçlü ve soyulmayan tırnaklar için de karbonat ve limon maskesini kullanabilirsiniz. Haftada bir yarım limon suyuna bir tatlı kaşığı karbonat ekleyerek tırnaklarınızı 15 dakika bu karışımda bekletin ve sonrasında durulayarak nemlendirici uygulayın. Bu yöntemle tırnaklarınız daha sert ve pürüzsüz olacaktır.

El ve Tırnak Bakımı
El ve Tırnak Bakımı

 

 – Kulak ve burun bakımı nasıl yapılır?

 

Yüzümüzün önemli parçalarından olan kulaklar ve burnumuz güzel bir görüntü adına bakımı atlanmaması gereken organlarımızdır. Ne yazık ki kişisel bakım süreçlerinde vücudun bu noktalarını atlıyor ve bakımını ihmal ediyoruz. Kulak temizliği kulak bakımı ve sağlığı açısından önemlidir. Kulak temizleme çubuğu ile kulaklar çok derine inilmeden temizlenmeli, düzenli doktor kontrolleri sırasında uzman kişilere iç kulak temizliği yaptırılmalıdır. Kulak çevresinde bulunan kıllar da kişisel bakım sırasında temizlenmeli ve kusursuz bir görünüm için düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Lazer uygulamaları kulak çevresinde bulunan istenmeyen tüylere karşı size etkin ve zahmetsiz bir yöntem sunuyor.

 

Burun bakımında ve güzel bir görüntüye sahip olmak için burun temizliği çok önemlidir. Burnun üzerindeki siyah noktalar buhar maskesi ve peeling gibi yöntemlerle arındırılmalıdır. Burnun içindeki kıllar rahatsız edici düzeyde uzun olmadıktan sonra sağlık açısından alınması doğru değildir. Güzellik bakımı sırasında burun kıllarını kısaltılabilir veya yüzeye yakın olan kısımları ağda ile kolaylıkla alınabilir.

 

 – Ağız ve diş bakımı nasıl yapılır?

 

Güzel bir görünümün güzel bir gülümseme ile tamamlanması tüm güzellik sırları arasında en etkileyici olanıdır. Ağız ve diş sağlığı güzelliğinizi pekiştirmenize yardımcı olur. Sağlıklı dişler ve beyaz bir gülüş için dişler günde en az 2 kez fırçalanmalı, diş fırçası 6 ayda bir değiştirilmeli ve ağız bakım suları da düzenli olarak kullanılmalıdır. Diş ipi kullanımı diş taşı ve plak oluşumuna karşı önemlidir. Düzenli doktor kontrolleri de ağız sağlığını koruma adına atlanmaması gerekir.

Ağız ve Diş Bakımı
Ağız ve Diş Bakımı

Fazla çay ve kahve tüketimi, sigara kullanımı, alkol kullanımı gibi unsurlar dişlerinize zarar vermekte ve sararmasına neden olmaktadır. Dişlere zarar veren bu unsurlardan mümkün olduğunca uzak durmak ağız ve diş bakımında önemli konulardır.

 

 – Detoks nasıl yapılır?

 

Vücutta bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılma sürecine detoks denir. Yılın belirli dönemlerinde beslenme konusunda daha hassas davranarak ve çeşitli takviyelerle vücudunuzu zararlı maddelerden arındırabilirsiniz.

Detoks
Detoks

Detoks sürecinde en önemli konu beslenme düzenidir. Detoks boyunca sağlıklı gıdalar tüketmeli, fast food ürünlerden kesinlikle uzak durmalı, alkol ve türevi içecekleri de hayatınızdan çıkartmalısınız. Detoks suları bu süreçte en büyük yardımcınız olup, zararlı maddelerin vücuttan daha kolay atılmasını sağlar. Özellikle C vitamini açısından zengin meyve ve çiğ sebzeler ile hazırlanmış detoks suları daha kolay vücudunuzun temizlenmesini sağlar. Çilek, limon, maydanoz ve kereviz bu konuda size yardımcı olacak besinlerdir.

 

 – Sağlıklı diyet nasıl yapılır?

 

Güzel ve fit bir görünüme sahip olmak için düzenli beslenme ve doğru gıdaları tüketmek çok önemlidir. En iyi ürünü kullansanız bile vücuda içten takviye yapmadığınızda ne yazık ki istenmeyen durumlar er ya da geç ortaya çıkar. Sağlıklı beslenmede öğünler atlanmamalı ve öğünlerde doğru gıdalar tüketilmelidir. Cilt sağlığı ve genç bir görünüm için lifli gıdalara öğünlerde yer verilmeli, kızartma ve benzeri yiyeceklerden uzak durulmalıdır. E vitamini açısından zengin besinler tüketmek yaşlanma belirtileri ile başa çıkmanızda yardımcı olur. Protein tüketimi ise sağlıklı bir bedene ve fit bir görünüme sahip olabilmeniz için mutlaka yeterli miktarda olmalıdır. Beslenme düzeni bir diyetisyen eşliğinde belirlenip uygulanması ve düzenli kontroller istediğiniz vücuda daha kolay sahip olmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı Diyet
Sağlıklı Diyet

 

 – Makyaj nasıl yapılır?

 

Kadınların güzellik sırları olduğu gibi makyaj sırları da vardır. Yüz tipinize uygun makyaj uygulamalarını güzellik uzmanları ile belirleyebilirsiniz. Makyaj yaparken cilt tipinize uygun ürünler kullanmalı ve özellikle günlük makyajı cilt sağlığınız için olabildiğince hafif yapmalısınız. Makyaj yaparken gözlerde gölge uygulamaları daha derin bakışlara sahip olmanızı sağlar. Elmacık kemiklerine hafif bir kontör uygulamak da yüz hatlarınızı daha da belirginleştirmenize yardımcı olacaktır.

Makyaj
Makyaj

Unutulmamalıdır ki doğru makyajda en önemli şey her ürünü kullanmak değil, ihtiyacınız olan ürünleri kullanarak doğal bir görünüme sahip olmaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu