Ana1
ErkekHamilelik GebelikKadın Hastalık ve Bakım

Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi?

Her çift evlenirken anne ve baba olma hayali kurarlar. Bazı çiftler bu hayale hiçbir sorun yaşamadan kavuşurken, bazı çiftler kısırlık sorunu nedeni ile hayallerini ertelemektedirler. Evliliklerinin ilk 1 yılı içerisinde korunmadıkları halde ve düzenli bir cinsel yaşamı oldukları halde gebelik yaşayamayan çiftlerin bu durumu önemsemeleri ve bir an önce doktora görünmeleri gerekir.

Kısırlık sorunu yalnızca kadınlarda olmaz. Erkeklerde de kısırlık sorunu görülebilmektedir. Ancak gebe kalamamanın sorunu direk olarak kısırlığa bağlanmamalıdır. Bunun için de hem erkeğin hem de bayanın birlikte doktora gitmeleri önerilmektedir.

Kadınlar kadın doğum uzmanına giderler. Kadın doğum uzmanı, hastanın vajinal muayenesini yapar ve bazı testler ile kişide sorun olup olmadığına bakar. Hormon testi yapılarak bazı önemli değerlere bakılır. Ancak bu ön araştırmanın dışında, bir de rahim filmi çekilerek kadınların tüplerinin kapalı olup olmadığına bakılır.

Rahim filmi ile tüplerde bir tıkanıklık var olsa bile açılmaktadır. Bütün yapılan işlemler sonucunda, kısırlık sorununu işaret eden bulgular elde edilir ve eğer kısırlık sorunu saptanmış ise en uygun tedavi yöntemi seçilir.

Erkeklerin muayenesinde ise sperm testi yapılmaktadır. Erkeklerde görülen sperm azlığı ve spermlerin hareketinin az olması gibi durumlar, kısırlığa neden olmaktadır. Erkeklerde uygulanacak olan kısırlık tedavisi daha kolaydır ve etkili sonuçlar içerir.

Kısırlık

Kısırlık Tedavisi

Eşler doktora gittikten sonra kısırlık sorunu nedeni ile bebek sahibi olamadıkları belirlendiğinde, buna göre gerekli olan en uygun tedavi yöntemleri uygulanır. Öncelikle erkeklerde bir sorun var ise sperm ameliyatı ile erkeklerin sperm sayısı ve spermlerinin hızı artırılır. Erkeklerin başka kısırlık tedavileri yoktur.

Kadınlarda ise tüplerde tıkanma var ise rahim filmi ile tıkanıklık açılır. Ayrıca iltihap olan kadınlarda da iltihap tedavisi uygulanır. Bütün işlemler sonuç vermez ise ya aşılama ya da tüp bebek tedavisi uygulanır.

Tüp bebek tedavisinde, baba adayından alınan sperm anneden alınan yumurta ile laboratuvarda birleştirilir ve döllenme olması aşamasında anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu sayede anne adayının hamile kalması sağlanır. Tüp bebek yönteminde, genel olarak ikiz bebek dünyaya gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu