Ana1
Ana Sayfa

Kısırlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Hem kadın hem de erkekler için büyük bir sorun olan kısırlık, farklı nedenler ile görülebilmektedir. Evlenen çiftlerin korunmadıkları halde gebe kalamaması durumuna kısırlık denir.

Kısırlığın varlığından söz edebilmek için çiftlerin en az 1 yıl süre ile gebelik denemeleri yaptığı halde gebe kalamaması durumunun olması gerekmektedir. 1 yıl bekleyemeyen çiftlerin en azından 6 – 8 ay beklemeleri gerekmektedir.

Erkeklerde sperm azlığı ya da hareketsizliği nedeni ile kısırlık görülebilirken, kadınlarda yumurtlamanın olmaması, yumurtalık kistleri ve yumurtalıklardaki tüplerin kapalı olması durumunda kısırlık görülmektedir. Her iki durumun da tedavisi vardır. Erkeklerde cerrahi müdahale ile sperm sayısı ve hareketliliği artırılabilirken kadınlarda da yumurtalık ve rahim sorunları çözülür.

Hamile kalamayan kişiler, bazı yiyecekler ile kısırlığa çare bulmak için kısırlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir araştırmaktadırlar. Çoğu kişi bu yönteme inanmasa da, bazı yiyecekler gebelik ihtimalini artırmaktadır.

Kısırlık İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Erkekler için sperm sayısı önemlidir. Bir erkeğin bebek sahibi olması için sperm sayısının 20 ile 30 milyon arasında olması gerekmektedir. Bunun için de bazı besinlerin tüketilmesi faydalı olmaktadır. Erkeklerin sperm sayısını artıran besinler şunlardır:

Çakşır Otu

Çakşır Yaprağının Suyu: Bitki yapısı itibari ile erkeklerde afrodizyak ve meni artırıcı bir etkiye sahiptir.

Ginseng

Ginseng: Testis bölgelerinin kanlanmasını sağlayan bu bitki, iyi bir beslenme ile spermin sayısını ve kalitesini artırmaktadır.

Keçi Boynuzu

Keçi Boynuzu: Keçiboynuzunun içeriğinde A, B1, B, B2, D ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Bununla beraber kalsiyum, magnezyum, potasyum, mangan ve demir bulunduğu için sperm üretimi yüksek oranda artmaktadır. Bunlar dışında dut, bal, çörek otu, polen, biberiye, zencefil kökü, ısırgan tohumu da erkeklerde sperm sayısını artırmaktadır.

Kuşkonmaz: Sebze gibi pişirilerek tüketilen kuşkonmaz, A, C ve B6 vitaminlerini barındırır. Ayrıca fosfor, folik asit ve potasyum açısından da son derece zengindir.

Çakşır Kökü

Çakşır Kökü: Yarım kilo bal ile 100 gram kadar çakşır kökü karıştırılarak günde 3 kere bir kaşık şeklinde tüketilir. Bunun yanında, çakşır kökü kaynatılarak da tüketilebilir. 1 fincan için 1 tatlı kaşığında çakşır kökü kullanılır. Bu da sperm sayısını artırmada etkilidir.

Beta HCG Nedir Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu