Ana1
Diyet ÇeşitleriSpor ve DiyetZayıflama ve Sıkılaşma

Kışın Uygulanabilecek Diyetler Nelerdir?

Kışın Uygulanabilecek Diyetler Nelerdir?

Kilo sorunu son dönemlerde en sık görülen sorunlardan biridir. Sürekli artan kilolar, sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Dengesiz ve sağlıksız beslenmenin artması nedeni ile obezite sorunu meydana gelmektedir.

Kış diyeti ile kilo vermek sabır ister. Çünkü özellikle kış aylarında kilo vermek zorlaşmaktadır. Kış aylarında kalın kıyafetler artan kiloları ve göbekleri kapatmaktadır. Dikkat edilmediği sürece ise yaz aylarına istenmeyen kilolar ile girilmektedir.

Kış aylarında oluşan strese bağlı olarak metabolizma yavaşlamaktadır. Buna bağlı olarak da yağlanma artarak sağlık sorunlarını meydana getirmektedir. Hareketsiz ve sporsuz bir yaşamın da eklenmesi ile kilo sorunu giderek artmaktadır.

Kilo sorunu için birçok farklı diyet uygulanmaktadır. Kış aylarında metabolizma kendini koruma altına aldığı için daha az çalışmaktadır. Bu nedenle diyetlerin temel amacı yavaşlayan metabolizmayı artırmak olmaktadır.

Kış Diyeti

Kışın yemek yeme ihtiyacı daha da artmaktadır. Karbonhidratlı besinlerin tüketiminin artması ve soğuk hava nedeni ile terlemenin de az olması nedeni ile metabolizma hızı en aza inmektedir. Eğer dikkat edilmez ise kilolar da yavaş yavaş artmaktadır. Yaz aylarında çok fazla su tüketilmektedir. Ancak kış aylarında soğuk hava nedeni ile su tüketimi de azalmaktadır. Bu nedenle kış diyetlerinin sıvı ağırlıklı ve metabolizmayı hızlandırıcı türden olması gerekmektedir. Kış ayı için en ideal diyet şu şekildedir:

Kış Diyeti

Sabah

1 dilim ısıtılmış ya da kızartılmış olan kepek ekmeği
1 tane yumurta
Kibrit kutusu kadar beyaz peynir
Bardak şekersiz kahve ya da çay

Öğlen

100 gram derisiz ızgara tavuk
1 tane salatalık
1 kase yoğurt

Akşam

1 porsiyon etli ve sebzeli yemek
Yağsız salata
1 tane elma

Diyet içerisinde tavuk yerine et de kullanılmalıdır. Günlerini ve öğünlerini düzene sokarak metabolizmanın hızlandırılması sağlanmalıdır. Diyetin yanında sıvı alımına da dikkat edilmelidir. Özellikle soğuk aylarda terleme olmadığı için kilo vermek zorlaşmaktadır.

Diyete düzenli şekilde uyulduğu zaman metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışması sağlanarak yağ yakımı hızlandırılmaktadır. Bu sayede kilo vermek de kolaylaşmaktadır. Kış diyetleri yaz diyetlerine göre daha yavaş etki etmektedir. Bu nedenle diyete tam olarak uyulması ve uzun süreli diyetin sürdürülmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu