Ana1
Saç Problemleri

Kırılan Saçlar Nasıl Onarılır?

Kırılan Saçlar Nasıl Onarılır?

Kadınların saç bakımı konusunda özenli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak güneşin etkileri, havuz ve deniz suları, saç boyaları ya da şekillendirici ürünler nedeni ile saçlar zamanla yıpranır. Bu durumda saçlara ihtiyacı olan bakım yapılmaz ise cansız, mat ve kötü bir görüntü oluşur.

Saçların güçsüzleşmesi ile saç kırıkları meydana gelir. Saç kırıkları, saçların uzamasına engel olur. Bu nedenle kırık saç onarımı için gerekli bakımın yapılması ve bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylece kırıklar onarılarak saçların nefes alması sağlanır. Saç kırıklarını onarmak için yapılması gerekenler aşağıda anlatılmıştır.

Saç Kırıklarının Onarımı

Saçlardaki kırıkların önlenebilmesi için ilk olarak saçların canlı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle hırpalanır ve zarar verilirse kötü bir görüntü oluşmaktadır. Saçların düzenli olarak nemlendirilmesi gerekmektedir. Nem dengesi bozulan saçlar, zamanla kurur ve kırılmalar oluşur.

Saçların kırılmaması için bazı tedbirlerin alınması gerekir. Bu sayede kırıklar oluşmadan engellenmiş olur. Bunun için duş sırasında saçlara nemlendirici sürülmelidir. Daha sonra parmaklar yardımı ile saçlara masaj yapılmalıdır. Duş sonrasında ise havlu sürtülmemelidir. Yumuşak bir havlu ile saçlar sarılarak havlunun suyu alması beklenir.

kırık saç onarımı
kırık saç onarımı

Fön ve maşa gibi işlemlerin saçlara çok fazla uygulanması da kırıkları artırmaktadır. Bu nedenle bu işlemlerden uzak durulmalıdır. Eğer vazgeçilemez ise işlem öncesinde koruyucu krem kullanılmalıdır.

Kırılan saçlar için en önemli bakımlardan biri de zeytinyağı ile yapılan bakımdır. Saçın uzunluğuna göre bütün saça yetecek kadar doğal zeytinyağı saçlara masaj yaparak sürülmelidir. Zeytinyağı saçlarda yarım saat kadar bekletildikten sonra iyice yıkanır. Zeytinyağı saçlara nemlendirici etki yaratarak saçın ihtiyacı olan nemi sağlar. Düzenli olarak uygulanan zeytinyağı, saçlardaki kırıkları da onarmaktadır.

Zeytinyağı maskesinin içine eklenecek olan yumurta, saçların kökten uca beslenmesini sağlar. 1 tane yumurtanın üzerine saçın uzunluğuna göre zeytinyağı eklenir ve karıştırılır. Bu karışım saçlara uygulanır ve bone ile saçlar kapatılarak ortalama 45 dakika kadar bekletilir. Daha sonra saçlar iyice yıkanır. Bu bakım maskesi zararlı değildir ve tamamen doğaldır.  Bu nedenle haftada bir kez uygulanabilir. Bu sayede saçlar beslenirken kırıklar da önlenmiş olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu