Ana1
Hamilelik Gebelik

Kimyasal Gebelik Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Kimyasal Gebelik Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Kimyasal Gebelik Ne Demektir?

Sessiz düşüş de denilen kimyasal gebelik nedir sorusu son dönemlerde çok sorulmaya başlanmıştır. Çok erken yaşanan gebelik kaybı anlamına gelen kimyasal gebelik, kan ya da idrar testleri ile anlaşılabilmektedir.

            Kimyasal gebelik ihtimaline karşı doktorlar, gebelik testlerinin adet tarihinden bir hafta sonra yapılmasını önermektedirler. Kimyasal gebelik sürecinde, yumurta tam olarak döllenemediği için ya da sağlıksız olduğu için rahme tutunamaz ve adet kanaması ile beraber vücuttan gider. Adet gecikmesini bekleyen ve test yapan bayanlar bu durumun farkına varamazlar. Bu nedenle de birkaç günlük adet gecikmesi yaşadıklarını sanırlar. Bu nedenle genellikle doktorlar bu durumu düşük olarak saymazlar.

Normal ilerleyen gebelik sürecinde, kanda ölçülen beta hcg hormonu her gün 2 kat artar. Ancak kimyasal gebelik durumunda bu artış görülmez. Vücut kendi kendine adet kanaması ile düşüğü gerçekleştirir. Bu nedenle tehdit edici bir durum yoktur.

Dış gebelik ile kimyasal gebelik çok karıştırılmaktadır. Ancak iki durum da tamamen farklıdır. Kimyasal gebelik sürecinde kandaki beta hcg hormonu düşerken, dış gebelik müdahale gerektiren önemli bir durumdur. Kimyasal gebelik, klinik düzeyine gelmeden kendisi sonlanır. Kişi hamile olduğunu bile bilmez. Kimyasal gebeliği nedenleri hakkında net bir bilgi yoktur. Kromozom bozukluğu nedeni ile yumurtanın rahme tutunamadığı düşünülmektedir.

Kimyasal Gebelik Belirtileri ve Sonrası

Kimyasal gebelik adet gecikmesi ile kendini belli eder. Özellikle düzenli adet süreci geçiren bir bayanın adet gecikmesi yaşadığında kimyasal gebelikten şüphelenmesi gerekebilir. Regl dönemlerinde çok ağrı çeken kişinin o dönem ağrısı geçirmesi de bir diğer belirtidir. Aynı şekilde hiç ağrı çekmeyen birinin çok ağrı çekmesi de kimyasal gebelik belirtisidir.

            Kimyasal gebelik sonrası hamilelik düşünen bayanların işi daha kolaydır. Çünkü hamile kalmaları daha kolay olur. Kimyasal gebelik yaşayan bayanlara bazı testler yapılır ve bir dahaki hamilelik sürecinin aynı olmaması için önlem alınır.

Kimyasal gebelik sonrasında sorunlu hamilelik yaşayan bayanlar vardır. Ancak kimyasal gebelik sonrasında hemen hamile kalan ve hiçbir sorun yaşamadan gebelik sürecini atlatan bayanlar da vardır. Bu durum kişiye göre değişmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu