Ana1
Ana SayfaSaç Problemleri

Kepeği Yok Eden Kür Tarifi

Kepeği Yok Eden Kür Tarifi

Dünya genelinde pek çok kişide sıkça rastlanılan kepek kimi zaman ciddi sıkıntıları beraberinde getirir. Peki, kepek nedir? Saç derisinde görülen bir rahatsızlık olan kepek saç diplerinde oluşan pullanmadır.

Doğru Şampuan Tercih Edin

Kepek rahatsızlıklarında öncelikli tedavi olarak çoğu zaman kepeğe karşı geliştirilmiş olan şampuanlardır. Fakat bu yöntem de zaman zaman etkili bir sonuç getirmemektedir. Eğer doğru şampuana rağmen halen aynı sorunu yaşıyorsanız bitkisel şampuanlar ya da saç kürleri denemenizde yarar bulunuyor.

Yetersiz şampuan kullanımı ya da kuru saç tüpüne sahip olmak gibi etkenler kepek problemini daha da arttıran faktörler arasında bulunuyor. Saç derisinin sebum salgısını gereğinden fazla yapması da saçlarda kepek oluşumunu etkiler. Tüm bunların yanı sıra sedef gibi rahatsızlıkların da öncelikli belirtisi saç kepeğidir. Tüm bunların dışında olmasına rağmen hala saç derinizde kepek bulunuyor ise o halde doğal saç kürü tercih edebilirsiniz.

Aspirinli Kepek Kürü

Aspirin pek çok derde deva iken saç kepeği sorununu da yok edici bir özelliğe sahiptir.

-3 tane aspirini toz haline getirerek bir miktar su ile kıvamlı bir hale getirin.
-Toz aspirinin üzerine yarım çay bardağı kadar şampuan dökün.
-Bu karışımı banyodan önce saç diplerinize uygulayıp 5 dakika kadar bekletin.
-Saç kepeklerinden kurtulana kadar bu uygulamayı her banyodan önce yapabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Kürü
Hindistan Cevizi Yağı Saç Kürü

Hindistan Cevizi Yağı Kürü

Doğal bir kür denemek isteyenler ise Hindistan cevizi yağı tercih edebilir. Hindistan cevizi yağının saçları güçlendirici bir özelliği de bulunuyor. Ayrıca saça ihtiyaç duyduğu nemi de sağlayacaktır. Bu da doğal olarak saçın kuru yapısını ortadan kaldıracak bu da kepeklenmenin önüne geçecektir.

-3 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
-1 tatlı kaşığı limon suyu

Limon suyu ve Hindistan cevizi yağı aynı kabın içerisinde bir süre karıştırılır. Banyodan önce bu karışımdan saç diplerinize sürün. Uygulamayı yaparken saçlarınıza masaj yapmanız da oldukça önemlidir. Masaj yapılarak saç diplerine yedirilen bu kür 15 dakika kadar saçta bekletilir. Daha sonra ise iyi bir kepek şampuanı ile saçlar yıkanır. Haftada 2 kez düzenli uygulamanız gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu