Ana1
Karma Cilt

Karma Cilt Bakımı

Karma Cilt Bakımı

Karma Cilt bakımı bir yüzde tüm cilt tiplerinden bulunması durumunda bu cilt karma cilt olarak adlandırılır. Kuru ve Yağlı bölgeli kısımların ikisi de bulunur. Genellikle T bölgesi genişlemiş gözenekler, görünür siyah noktalar ve küçük sivilcelenmeler veya ergenlik sivilcelerine yatkınlık gösterebilirken yanaklar ve boyun yüzey kepeklenmesi ile kuru ve gergin bir his verebilir. Karma ciltlerin tedavisi zor olabilir. Pek ok kişi bu tip cilt bakımının yağlı alanlar için büzücü ürünler ve kuru alanlar için nemlendirici ürünler kullanmak gibi ikili karışım gerekli olduğunu düşünürler. Benim tavsiyem yüz ve boğaz için yağ üretimini düzenleyen ve normalleştiren ürünler kullanmanızı tavsiye ederim.

Karma cilt bakımında, cilt kışın yağlı alanlar bir miktar normalleşme eğiliminde iken, kuru alanlar daha da kuruma eğilimindedir.

Karma cilt nasıl temizlenir

Günde iki defa kullanılan su veya süt bazlı bir temizleyici, ıslatır ve kuruluğa karşı korurken, gözenekleri deriden temizler ve zarifleştirir. Özellikle biberiye, kemotip mine çiçeği, niauli, medine çiçeği, alman papatyası veya dikenli lavanta esansı yağı içeren nazik, sabun içermeyen ürünleri tavsiye ederim.

Karma ciltler için yapmanız gerekenler

  • Karma ciltler için formüle edilmiş temizleyiciler seçin. Bu ürünler yanaklar gibi kuru bölgeler için nazik; yağlı olan burun, çene gibi bölgelerde serttirler.
  • Yapmanız gereken en son şey zaten yağlı olan T bölgenizi daha da yağlı hale getirmektir. Bu yüzden nemlendiriciyi yanaklar gibi yalnızca ihtiyaç duyulan yerlere uygulayın; T bölgesinde kullanmak sivilcelere neden olabilir.
  • Eğer göz altı bölgeniz kuru ise hassas ciltler için özel olarak hazırlanmış bir göz kremi kullanın. Göz kremleri gözleri steril tutmaya ve göz enfeksiyonlarını önlemeye yarayan koruyucular içerir.
  • Su bazlı ve yağsız fondötenler deneyin.
  • Yağsız formüle edilmiş bir güneş koruyucu ürün kullanın.
  • Yüzünüzün değişik bölgeleri için farklı temizleyici ve nemlendirici kullanmayın.
Karma Cilt Bakımı
Karma Cilt Bakımı

Karma Cilt bakımı için uygulamalar

Karma cildin gözenekleri kolayca tıkanma eğilimindedir., bu yüzden ölü deri ve birikintilerin düzenli olarak soyulup uzaklaştırılmaları gerekir. Hafta iki defa karma cilt bakımı için gözenek temizleyici kil veya yulaf ezmesi , ardından alfa veya beta hidroksi asit uygulaması oldukça faydalı olacaktır. Cilt analizi için Tıklayınız.

Biberiye Yüz Buharı
Biberiye Yüz Buharı

Haftada iki defa gözeneklerdeki kirleri uzaklaştırmak için lavanta veya biberiye yüz buharı uygulatarak cildinizi rahatlatabilirsiniz.

 

Başa dön tuşu