Karıştırma Fırçası Neye Göre Seçilir?

Makyaj Fırçaları

Bütün bayanların ilgisinin yoğunlaştığı temel alanlardan biri makyaj olmuştur. Makyaj iki temel kısımdan oluşmaktadır: Makyaj ve fırçalar. Makyajda ürünler ne kadar önemli ise fırçalar da o kadar önemlidir.

Makyaj yaparken her ayrıntıya dikkat edilmelidir. Makyajın doğal görünmesi, kalıcı olması ve cilde zarar vermemesi için hem makyaj malzemelerinin hem de fırçaların uygun seçilmesi önemlidir. Fırçaların uçlarının yumuşaklığı ya da sertliği cildi etkilemektedir.

Yumuşak fırçalar cilde herhangi bir zarar vermez. Ancak sert fırçalar cildi tahriş eder ve cilt sorunlarına sebep olur. Bu nedenle fırça seçiminde her bölgeye ayrı fırça seçimine özen gösterilmelidir. Yani allık fırçası ile fondöten fırçası ya da karıştırma fırçası farklı olmalıdır. Her bir bölgeye uygulanacak işlem farklıdır ve bu nedenle farklı fırçalar kullanılmalıdır.
Fırça çeşitleri içinde en önemli olan fırçalardan biri de karıştırma fırçasıdır. Göz farı uygularken en çok kullanılan bir fırça olan karıştırma fırçası, renklerin birbiri ile karıştırılarak buğulu göz makyajının yapılmasını sağlamaktadır. Önemli bir makyaj seti ürünü olan karıştırma fırçasının seçiminde nelere dikkat edilir aşağıda anlatılmıştır.

Karıştırma Fırçası Seçimi
Karıştırma Fırçası Seçimi

Karıştırma Fırçası Seçimi

Dumanlı gözleri yaratmak için kullanılan karıştırma fırçası, küçük ve büyük boylarda değişmektedir. Dumanlı gözler yaratmak için büyük boyutlu olan karıştırma fırçası tercih edilirken, açık renk farları dağıtmak için de büyük boyutlu karıştırma fırçası tercih edilir. Ancak farlar koyu renkte ve yoğun pigmentte ise daha küçük boyutlu karıştırma fırçası alınmalıdır.
Kusursuz bir makyajın en önemli parçalarından biri olan karıştırma fırçası, göz kapaklarının hassas olarak tanımlanmasına yardımcı olur. Her karıştırma fırçası gözlerde aynı etkiyi bırakmayabilir. Bu nedenle doğru makyaj için hangi karıştırma fırçasının seçileceği önemlidir.
Eğer koyu renkler kullanılıp daha yoğun bir makyaj uygulanacak ise hem küçük hem de daha sık kıllara sahip olan karıştırma fırçası tercih edilmelidir. Ancak daha hafif renkler ile dumanlı bir makyaj yapılacaksa büyük boyda olan karıştırma fırçası seçilir. Bu fırça yardımı ile göz farları çok uğraşılmadan göz kapağına yayılmaktadır.

Doğal bir sonuç elde edilmesini sağlayan karıştırma fırçasının genel olarak yumuşak kıllardan yapılmış olanlarının tercih edilmesi gerekir.

1 Yorum

  1. […] Makyaj konusunda en çok kullanılan aksesuarlardan birisi olan makyaj süngerleri her kadının çantasında ya da makyaj masasında bulunmaktadır. Düzgün bir şekilde kullanılan makyaj süngeri ile harika makyajlar yapmak mümkündür. Ciltte mucizelere yaratan makyaj süngerini kullanırken de bazı kullanım detayları bulunmaktadır. Makyajın daha kolay ve daha doğal bir şekilde uygulanması konusunda etkili olan süngerleri her yerden kolayca satın almak mümkündür. Makyaj süngerleri kullanışlı makyaj malzemeleri arasında yer alıyor olsa da dikkatli kullanılmadığında cilde zarar verebilmektedir. Makyaj uygulaması yapıldıktan sonra kullanılan tüm ürünler makyaj süngeri içerisinde kalıntı olarak kalmaktadır. Temizlenmediğinde de bir sonraki makyaj uygulamasında makyaj süngerindeki tüm kalıntı temiz cilde sürülmektedir. Kadınların asla yanından ayıramadığı makyaj süngerinin bakımının yapılması çok önemlidir. […]

Comments are closed.