Ana1
Cinsel SorunlarKadın Hastalık ve Bakım

Kadınların Yaşadığı En Yaygın 5 Cinsel Sorun

Kadınların Yaşadığı En Yaygın 5 Cinsel Sorun

Kadınlarda Cinsel Yanıt Döngüsü Nedir?

Cinsellik her bireyde tam anlamıyla sağlıklı bir işlevsel düzene sahip olmaz. Psikiyatriyi ilgilendiren ve parafilik durum denilen sapmalar marjinal olmakla birlikte, cinsel işlevsel bozukluklar ise oldukça yaygındır. Erkek ve kadınlardaki işlevsel bozukluklarda benzerlikler de söz konusudur.

Örneğin cinselliğe karşı tiksinti duyma veya isteksiz davranış sergileme müşterek fonksiyonel bozukluklardır. Ayrıca hem erkek hem de kadın açısından cinsel yanıt döngüsü istek ve haz alma davranışının boyutunu belirlemektedir. Kadınlardaki cinsel yanıt döngüsü ise şunlardan oluşur: İstek safhası, uyarılma safhası, plato safhası, orgazm safhası ve çözülmeyle biten aşamadır. Cinsel ilişki öncelikle samimi rıza gösterecek şekilde iki cinste isteğin uyanmasıyla başlar.

Cinsel yanıt döngüsünde bu en önemli aşamadır. İstek sonrasında uyarılma aşamasına geçilir. Psikolojik uyarılma da buna dahildir. Fizyolojik açıdansa kadının vajinasında bir ıslanma hasıl olur. Ayrıca kabarıklık olur. Bu ıslanmaya lubrikasyon denir.

Plato aşamasında uyarılma artmış ve haz derecesi yükselmiştir. Orgazm aşamasıysa cinsellikteki en kesif haz oluştuğu zaman dilimidir. Çözülme aşamasındaysa artık erkek boşalır. Dolayısıyla sertleşmesi kaybolurken kadında da bir çözülme başlar. Elbette her şey böyle normal gitmez. Akademik açıdan kadınlarda görülen cinsel sorunlar önemli bir bilimsel başlık halinde incelenmiştir.

Kadınlarda Başlıca Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Bunlardan en yaygın kadınların cinsel sorunları aşağıda şöyle özetlenebilir:

– Cinsel isteksizlik sorunu: İsteksizlik her iki cinste de görülmesine karşın kadınlarda bu daha yoğundur. Kadın cinsel düşüncelere, kreatif ve sağlıklı birleşmelere karşı ilgisiz kalır. Motivasyonda yetersizlik öne çıkar. Bunun psikolojik temelleri de vardır. Cinsel tabular da etkilidir.
– Cinsel tiksinti sorunu: Karşı cinsin sosyal ve psikolojik birlikteliğine mesafe koymamakla birlikte cinsel birleşme konusunda ise tiksinti duyacak ölçüde uzak durulmasıdır. Tiksintiye korku da eşlik eder.
– Cinsel uyarılma sorunu: Erkeklerde olduğu gibi kadın cinsel organında ıslanma ve kabarıklık tepkisizliği cinsel hislerde azalmaya yol açar. Uyarılsalar da orgazmlar çok kısa sürer.
– Orgazm bozukluğu: Klitoral uyarının gerçekleşmemesi orgazm olmasını engeller. Orgazm ya olmaz ya da çok gecikmeli gelir. Ön sevişmesiz birleşmeler de bunu tetikler.
– Disparoni sorunu: Her cinsel ilişkide genital bölgenin ağrı hissetmesi isteksizliği hemen körükler. Buna disparoni denir.
– Vajinismus: Cinsel sorunlara altıncı olarak vajinusmus da eklenmelidir. Zira önemli bir sorundur. Vajinanın kaslarında irade dışı kasılmaların yaşanmasıdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu