Ana1
Cinsel Sorunlar

Kadınlarda Vajinal Ultrason Gerekli Midir?

Çeşitli kadın hastalıklarında veya hamilelikte kullanılan, hastalığın veya bebeğin durumunu görüntülemek için uygulanan ultrason yöntemleri iki türlüdür. Abdominal ultrason ve vajinal ultrason olarak adlandırılan bu yöntemler, hastanın durumuna göre uygulanırlar

Vajinal Ultrason Hangi Durumlarda Uygulanır?

Vajinal ultrason, kadınlarda görülen rahim miyomları ve yumurtalık kistleri gibi durumlarda genellikle tercih edilen bir yöntemdir. Bu ultrason yönteminde rahimde veya yumurtalıklarda görülen kitleler çok daha rahat bir şekilde incelenebilir.

Çünkü abdominal, yani yalnızca karın üzerinden yapılan görüntüleme, karın içinde bulunan problemleri tam olarak tespit edebilmek için yeterli değildir. Bazen rahmin veya yumurtalıkların, karın üzerinden görüntülenemeyen bölümlerinde miyom veya kist gibi kitleler meydana gelebilir. Vajinal ultrason bu tür durumlarda tercih edilmektedir.

Özellikle rahim veya yumurtalık ameliyatını gerektirecek durumlarda, ameliyatla alınması gereken kitlelerin durumu vajinal ultrasonla çok daha iyi biçimde tespit edilmektedir. Ayrıca vajinal ultrasonla tespit edilen bu kitleler, daha sonra bir kez de MR çekimi ile görüntülenir.

Bunun sebebi yapılacak olan ameliyatın daha başarılı geçmesi, tüm miyom ve kistlerin tamamen alınmasıdır. Hamilelikte ise, ilk muayenede bebeğin daha rahat görüntülenmesi için vajinal ultrasona ihtiyaç duyulabilir.

Vajinal Ultrason Hangi Durumlarda Önerilmez?

Vajinal ultrason genellikle hamileliğin ilerleyen safhalarında kullanılmayan bir yöntemdir. Bunun yerine abdominal ultrason yöntemi ile bebeğin gelişimi takip edilmektedir. Ayrıca yapılan rahim ve yumurtalık kisti ya da histerektomi veya ooferektomi ameliyatlarından sonra da vajinal ultrason yöntemi tercih edilmemektedir.

Histerektomi ameliyatı, rahmin tamamen alınmasını, oferektomi ise yumurtalıkların alınmasını içeren ciddi ameliyatlardır. Bu ameliyatlardan sonra vajinal ultrason yöntemini kullanmak, karın içinde yapılan kesiler için olumlu etkiler yaratmayabilir. Bu sebeple yalnızca karın üzerinden görüntüleme yöntemi tercih edilmektedir. 
 

Vajinal ultrason yöntemi, genellikle kadınlar tarafından uygulanması istenen bir yöntem değildir. Bundan dolayı sıklıkla vajinal ultrason gerekli mi sorusu sorulur. Daha sağlıklı bir muayene için, bu yöntem gereklidir.  Vajinal ultrason sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Yani endişe edilecek herhangi bir durum yoktur. Bu yöntem uzman bir doktor tarafından uygulandığı zaman gayet güvenli ve sağlıklı bir muayene biçimidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu