Ana1
Cilt Sorunları

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu Tedavi Edilebilir Mi?

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu Tedavi Edilebilir Mi?

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu

Anorgazmi de denilen kadınlarda orgazm sorunu, cinsel birliktelik esnasında uyarılma olduğu halde orgazmın sürekli olarak gecikmesi veya hiç olmaması durumudur. Kadınlarda görülen orgazm sorunu, erkeklerde görülenden daha karmaşık bir durumdur.

Kadınlar, orgazmı etkileyen uyarının türüne ve yoğunluğuna bağlı olarak farklı tepkiler vermektedir. Bu nedenle orgazm bozukluğu tanısının çok iyi bir yerde yapılan analizler sonrasında koyulması gerekmektedir. Tanıyı koyacak olan cinsel terapistin; kadının yaşına, cinsel deneyimine, eşi ile cinsel güvenine, almış olduğu cinsel uyarıya ve eşi ile olan cinsel iletişimine çok iyi bir şekilde bakarak karar vermesi gerekir.

Türkiye’de bu konu ile alakalı olarak sistematik araştırmalar yoktur. Bu nedenle de kadınlarda orgazm bozukluklarının yaygınlığı tam olarak bilinememektedir. Genç kadınlarda daha fazla görülen orgazm bozukluğu, yaşla birlikte orgazm yetisinin artmasına bağlı olarak yaş ilerledikçe düzelebilmektedir. Bu aşamada, kadının cinsel deneyimi de çok önemli bir parametredir.

Gençlik yıllarından itibaren hiç cinsel deneyim yaşamamış kişilerde görülen orgazm bozukluğuna, birincil orgazm bozukluğu denilmektedir. Daha önce orgazm olduğu halde, ileride orgazm bozukluğu yaşayan kişilerin durumuna da ikincil orgazm bozukluğu denilmektedir.
Kadınların çoğunda görülen orgazm bozukluğu yaşam boyunca sürmektedir. İkincil orgazm bozukluğunda temel neden depresyon, evlilik çatışması ya da partnerin cinsel fonksiyon bozukluğunun olması olabilmektedir.

Orgazm Bozukluğunun Temel Nedenleri

Kadınlarda görülen orgazm bozukluğu, farklı nedenler ile ortaya çıkan bir durumdur. Orgazm bozukluğuna neden olan temel faktörler şunlardır:

-Psikolojik faktörler
-Tıbbi faktörler
-İlaç ya da madde kullanımı

Yukarıdaki nedenler ile yaşanan orgazm bozukluğu, kendisini bazı belirtiler ile göstermektedir. Cinsel terapi için başvurulan sorunların başında orgazm bozukluğu gelmektedir. Bu sorun nedeni ile üzüntü ve hayal kırıklığı yaşayan kadınların mutlaka orgazm bozukluğu tedavisi görmesi gerekir.

Öncelikle orgazm bozukluğunun temel nedeninin psikolojik mi, tıbbi mi olduğuna karar verilir. Eğer temel neden tıbbi ise gerekli olan alana yönlendirilen kadına orgazm bozukluğu tedavisi uygulanır. Ancak sorunun nedeni psikolojik ise, çift terapisi, cinsel terapi ya da bireysel psikoterapi uygulanır. Psikolojik nedenler ile görülen orgazm bozukluğunun tedavisi genelde olumludur.

Nemfomani Nedir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu