Ana1
Cinsel SorunlarKadın Hastalık ve Bakım

Kadınlarda Görülen En Yaygın Cinsel Problem Nedir?

 İlişkinin kalitesini etkileyen cinsel sağlık çok önemlidir. Kendinizi nasıl hissettiğinizin yanında sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak için de cinselliğin sağlıklı olması gerekmektedir. Tüm dünyada kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde kadınlarda görülen cinsel sorunlar arasında ilk sırada cinsel isteksizlik yer almaktadır.

Pek çok kadın cinsel isteksizlik sorunu yaşıyor olmasına rağmen tedavi arayışı içine girmemektedir. BU sorun ile karşı karşıya kalan kadınların sorunların daha ciddi boyutlara ulaşmadan çözülmesi için uzman hekime başvurması çok önemlidir. Cinsel sağlık problemleri nedeni ile pek çok kadının hayatı adeta kabusa dönmektedir. Milyonlarca kadını etkisi altına alan cinsel sorunların çözümü için geç kalınmaması gerekmektedir. 

Kadınlarda görülen cinsel problemler
Kadınlarda görülen cinsel problemler

Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel Sorunlar

-Cinsel isteğin azalması = Stres, yorgunluk, depresyon, tıbbi durumlar, hormonal değişiklikler nedeni ile kadınlarda cinsel problemler daha çok artış göstermektedir. Cinsel isteğin azalması cinsel ilişkiye karşı isteğin ve ilginin az olması anlamına gelmektedir. Yaşam stilinin cinsel ilişkiye karşı olumsuz etkilerinin olduğu ilişkiler evli ve çocuklu olan kişilerde daha yoğun yaşanmaktadır. 

-Tahrik Olamama Sorunu = Kadınların cinsel ilişkiye hazır olması için ön sevişme aşaması çok önemlidir. Tahrik olması ve vajinanın ilişkiye hazır bir ortam oluşturması gerekmektedir. Yetersiz bir uyarılma nedeni ile kadınlar cinsel sorunlar yaşayabilmektedir. 

Orgazm Olamama Sorunu= Cinsel doruk noktasına ulaşamayan kadınlar orgazm olamama sorunu ile sık sık karşılaşmaktadır. Yeterli uyarılmama, kullanılan ilaçlar, stres gibi nedenlere bağlı olarak kadınlar cinsel ilişki sırasında orgazm olamadığı için zevk alamamaktadır.

Cinsel Sağlık Problemlerinin Tedavisi

Cinsel sağlık problemlerinin çözülmesi için uzmanından destek alınması çok önemlidir. Hem fiziksel hem de psikolojik tedavi yöntemleri ile cinsel sorunların kolayca çözülmesi mümkün olmaktadır. Kadınların cinsel sorunlar yaşaması durumunda öncelikle eşinin desteğini alması da çok önemli olmaktadır.

Her şeyin çözümünün olması nedeni ile cinsel sorunların hayatınızı karartmasına izin vermemelisiniz. Denemeye cesaretiniz varsa eğer cinsel yaşamınızı renklendirmek adına eşiniz ile birlikte cinsel terapilere katılabilirsiniz. Sürekli olan cinsel sorunlar yaşayabileceğinizi düşünmeden pozitif düşünceler ile cinsel yaşamınızı çok daha iyi bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Eşiniz ile birlikte farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu