Ana1
Cinsel SorunlarKadın Hastalık ve Bakım

Kadınlarda cinsel istek artması

Kadınlarda Aşırı Cinsel İsteğin Sebepleri Nelerdir?

Genel anlamda cinsel arzu ve isteğin artış göstermesi karşısında herhangi bir korku ya da paniğe kapılmamalıdır. Nitekim bu durum bir sorun olarak algılanmamalı ve özgür bir şekilde yaşanmalıdır. Çünkü cinsel isteğin ne kadar çok istendiği ya da kadar az istemediğine dair bir ölçüm ve kriter olmadığından dolayı böylesi durumlar çok fazla önemsenmemelidir.

Ancak gündelik hayatı büyük bir zorluğun içine sokacak kadar seviyeye gelen kadınlarda cinsel istek artması ise bir takım psikolojik etkenlerin gün yüzüne çıkmasından dolayı kendisini gösterebilmektedir. Bunlar içerisinde en çok bilinen ise nemfomani’dir.

Kişinin aşırı cinsel istek duyması ve bunu gündelik hayatına taşıması anlamına gelen nemfomani, aslına bakılırsa psikolojik bir terim olarak değil halk arasında sorgusuz sualsiz herkesle beraber olan kişilere söylenen bir algıdır. Bazı kişiler belirli dönemlerde cinselliği aşırı bir şekilde ister ve bunu günlük hayatı zora girecek şekilde dahi yaşayabilmektedir.

Kadınların Aşırı Cinsellik Duymasının Sebebi Nedir?

Bu durumun aslına bakılırsa tam olarak bir nedeni veya ölçülü yoktur. Kadın ya da erkek hiç fark etmez farklı dönemlerde aşırı ve cinsel istek duygusu içerisine kapılabilir. Eğer bu durum günlük hayatı olumsuz yönde etkilemiyor ise tamamen normal bir şekilde yaşanabilir.

Fakat eğer günlük yaşama etki yapmaya başlamış ise o zaman bunun bir takım psikolojik  ya da fizyolojik sorunlardan meydana geldiğini söylemek mümkündür. Duygu karmaşası içerisinde olanlar ya da sara hastalığı taşıyanlar ve beyin tümörleri ile birlikte şiddetli kişilik bozukluklarının yanı sıra uyuşturucu kullanımı da yine aşırı bir cinsel isteği meydana getirebilmektedir. Bütün bunlara paralel olarak da sosyal yaşam sekteye uğrayabilmekte ve bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Aşırı Cinsel İstek Sorun Olarak Görülmeli mi?

Bunun aslına bakılırsa belli bir çıtası yoktur. Bazı insanlar cinselliği ayda bir bile yaşama gibi bir istek duyarken bazı insanlar ise günde iki ya da üç defa dahi cinsel ilişkiye girmeyi arzu edebilirler. Bu durum kişinin herhangi bir problem yaşadığını da göstermemektedir. Cinsel aşırılık noktasında kesin bir belirleme yoktur. Burada önemli olan tek şey partnerin bundan rahatsız olup olmadığıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu