Ana1
Ana SayfaKadın Hastalık ve Bakım

Kadınlarda Adet Dışı Kanamalar Neden Olur?

 Adet günü dışında kanama günümüzde hemen her kadının karşılaştığı ve kadınları paniğe sürükleyen bir durumdur. Bir çok nedenden dolayı ortaya çıkan düzensiz kanamaların nedenleri bazen ufak durumlardan dolayı meydana gelse de bazen de ciddi durumların göstergesi olabilir. 

Adet dışı kanamalar neden olur?

Adet dönemi dışında meydana gelen kanamalar, adetin bitmesinden 1 hafta veya 2 hafta sonrasında meydana gelmektedir. Bazen sadece kısa süreli olan kanamalar, bazense normal adet dönemi uzunluğunda sürmektedir. Adet dışı meydana gelen kanamaların nedenleri mevsim değişimleri, ortam değişimleri, yoğun stres, hormonal düzensizlikler, yumurtalıklardaki kist ve diğer kadın hastalıklarından dolayı ortaya çıkabilir. Yeni adet görmeye başlayan genç kızlarda da adet dışı kanama oldukça sık görülen bir durumdur. 

Adet dışı kanamalarda tedavi yöntemleri:

Adet dışı kanamalar nedenleri bir uzman hekim tarafından belirlendikten sonra uygun tedavi ve ilaç yöntemi ile ortadan kaldırılabilir. Bu süreçte en önemli olgu stresten uzak durmak, beslenmeye özen göstermek, çeşitli fiziksel aktiviteler ile metabolizmayı güçlendirmek ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir beslenme alışkanlığı kazanmak ve sürdürmek gerekmektedir. Diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi adet düzensizliğinde de bağışıklık sisteminin güçlü olması korunmanıza ve iyileşme sürecini hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Vajinal Akıntı
Adet Dışı Kanamalar

Adet dışı kanamalar hormonal nedenlerden dolayı kaynaklanıyorsa bu ilaç tedavisi ile kısa sürede ortadan kaldırılır. Strese bağlı adet dışı kanamalar da stres unsurlarının ortadan kaldırılması ve ilaç tedavisi ile birlikte ortadan kaldırılabilmektedir. Yumurtalıklarda oluşan kistlere bağlı adet dışı kanamalar ilaç tedavisi veya operasyonlar ile çözülmektedir.

En doğru tanı için doktor kontrolü kanama bitiminden sonra 3-4 gün içerisinde yapılmalıdır. Bu sayede en doğru tanı konabilir ve uygun tedaviye kısa sürede başlanabilir. Adet dışı kanamaların uzunluğu bize karşı karşıya olduğumuz durum ile ilgili net bir bilgi ne yazık ki ortaya koymamaktadır. Kişisel olarak teşhis koymaktan ve ilaç kullanımından mutlaka kaçınılması gerekmektedir. Yanlış kullanılan bir ilaç rahime ve hormon düzenine ciddi zararlar verebilir, geri dönüşü olmayan durumların oluşmasına neden olabilir. Düzenli doktor kontrolünde bulunmak erken tanı ve tedavi açısından adet dışı kanama ve diğer hastalıklara karşı sizi koruyacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu