Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Kadınlar Ne Sıklıkta Jinekolojik Muayene Olmalıdır?

Adet düzensizliklerinden hormonal rahatsızlıklara, yumurtalıklardaki kistlerden menopoz döneminin etkilerine kadar kadınlar hayatlarının birçok döneminde çeşitli jinekolojik durumlarla karşı karşıya kalırlar.

Yaşanan tüm bu sorunlarda kadınların yaptığı en büyük hata ise sorunları göz ardı etmek, doktora gitmekten korkmak ve çeşitli bahaneler ile sürekli doktora gitmeyi erteleyerek kendi kendine iyileşeceği düşüncesine sahip olmaktır. Ancak ne yazık ki tüm bu ertelemeler ve uygulanan yanlış yöntemler, sorunların daha ciddi boyutlara gelmesine neden olur.

Jinekolojik muayenenin önemi

 Kadınların adet görmeye başladıktan itibaren düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmesi ve gerekli tüm kontrollerden geçerek rahim ve genital sağlığını koruyucu önlemler alması çok önemlidir. Öncelikli olarak düzenli doktor kontrolleri erken teşhiste en önemli unsurdur ve yaşanan sorunların ciddi boyutlara ulaşmadan kısa sürede ortadan kaldırılmasına olanak sağlar.

İhmal edilen semptomlar zaman içerisinde hızlı bir şekilde ilerleyerek geri dönüşü olmayan durumlara yol açabilir ve sağlığınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzden doktor tarafından belirlenen aralıklarla kontrole gitmek ve jinekolojik muayene olmak, sağlığınızı koruma açısından çok önemlidir. 

Jinekolojik muayene ne sıklıkta olmalıdır?

Herhangi bir sorunu bulunmayan ve sağlıklı olan kadınlar, bulundukları yaş gruplarına göre 6 ile 8 ay arasında doktor kontrolüne gitmelidirler. Bu periyotlar dışında ortaya çıkan çeşitli kadın hastalıkları veya genital problemlerde zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde doktor kontrolüne gitmek gereklidir. Genital bölgenin hassasiyeti göz önüne alındığında ertelenen her gün, sağlığınız açısından büyük bir tehdit oluşturur. 

Menopozda cinsel istek
jinekolojik muayene

            İlerleyen yaşlarda ve menopoz evresi ile birlikte doktorun tavsiye edeceği aralıklarda kontrole gitmek doğru olacaktır. Bu süre tedavi durumuna göre 3 ile 6 ay arasında değişmektedir. İlaç kullanımı ve tedavi süresince doktor ile sürekli iletişim içinde olmak, yaşanan değişimler ve belirtilerde anında iletişime geçerek gerekirse kontrole gitmek, kendinizi korumanız açısından önemlidir. 

            Günümüzde ne yazık ki birçok kadın düzenli jinekolojik muayeneyi ihmal etmekte ve sağlığını tehlikeye atmaktadır. Çeşitli jinekolojik hastalıkların belirtilerinin en son evrede ortaya çıktığı ve geri dönüşü olmayan bir yola girerek hayatımızı tehdit ettiği unutulmamalı, bu yüzden de düzenli kontrollere özen gösterilmelidir. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu