Ana1
Ana SayfaKadın Hastalık ve Bakım

Kadınlar Kanserden Nasıl Korunmalıdır?

Kadınlar Kanserden Nasıl Korunmalıdır?

Kanseri ortaya çıkaran durum, vücut içerisinde belirli bölgelerde düzenli bir işleyiş halinde olan hücrelerin bir anda mekanizmanın bozularak dengesiz bir şekilde çoğalması ile birlikte ortaya çıkan tümörün etki yapmasıdır. Buna neden olan durumun tam olarak bilinmemesi ile birlikte yapılacak olan erken teşhis birbirinden farklı kanserler adına %90 oran ile kurtulma şansını sunmaktadır.

Özellikle bu bağlamda kadın açısından kanser dendiği zaman burada meme kanseri ile rahim kanseri ön plana çıkmaktadır. Kadınların % 75 kadarında kendisini gösteren ve özellikle östrojen ve progesteron gibi hormonların dengesiz olduğu zamanlar kapsamında kendisini gösteren tümörler ile rahim kanseri ortaya çıkabilmektedir. Bu durum aynı şekilde meme kanseri için de geçerlidir ve dengesiz olan hormonlar eşliğinde kontrolden çıkan hücreler hızla çoğalarak kansere sebep olmaktadır.

Kadınların Kanserden Korunmanın Yolları

Aslına bakılırsa genel anlamda kanserden korunmanın önemli yolları erken teşhis ve sağlıklı beslenmedir. Bu durum bütün kanserler adına geçerli iken meme kanseri ve rahim kanseri adına da oldukça önemlidir. Yapılacak olan erken bir teşhis kapsamında %90 kurtulma olasılığı söz konusu olur.

Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenme noktasında bitkisel yağlar tercih edilerek kullanılması ile birlikte düzenli olarak spor yapılması ve vücudun için gerekli olan kilo dengesinin korunması kanseri önlemenin en önemli kriterleri arasında yer almaktadır. Özellikle kadınlar açısından bakıldığı zaman mutlaka hijyenik ve steril ortamlarda özel temizliklerin yapılması ve kirli olan tuvalet veya banyo ve havuz gibi yerlerden uzak durulması meme ve rahim kanserinin önüne geçme konusunda oldukça önemlidir.

Kanser Söz Konusu Olduğunda Erken Teşhis Önemi

Genel anlamda tüm ortak kanserler ile birlikte kadın açısından da bakıldığı zaman meme ve rahim kanseri konusunda önceden tespit edilemediğinden dolayı burada en önemli konu erken teşhistir. Meme ve rahim kanserlerinde birtakım belirtiler kendisini açık bir şekilde gösterdiğinden dolayı kadınlar bunu fark ettikleri andan itibaren hemen uzman bir doktora danışmaları son derece önemlidir. Tabii burada kanserden korunma yolları adına mutlaka beslenmeye dikkat edilmesi ve stresten de uzak kalınması, kansere yakalanmamanın en önemli koşulları arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu