Ana1
Hamilelik GebelikKadın Hastalık ve Bakım

Kadında Kısırlık Tespit Edildiyse Tüp Bebek Yapılabilir Mi?

Bebek sahibi olamama sorunu birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. kadında kısırlık probleminin giderilmesi ve tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilmek için öncelikle kısırlığın nedenlerini araştırmak ve tedaviyi buna göre uygulamak gerekmektedir.

Tüp Bebek Uygulamasından Önce Neler Yapılmalıdır?

Tüp bebek tedavisi, yumurtalık ve sperm hücrelerinin vücut dışında, tıbbi bir uygulama ile döllenmesi ve daha sonra bu döllenen hücrelerin rahime aktarılmasıdır. Bu uygulamaya geçilmeden önce yumurtalıkların çalışması ve hormon seviyesi kontrol edilmektedir.

Yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği eğer yumurtlama varsa, üretilen yumurta hücrelerinin kalitesi tüp bebek tedavisini yönlendirecek önemli unsurlardır. Eğer kadında yumurtlama gerçekleşiyorsa ve yumurta hücrelerinin kalitesi hamilelik için uygun değilse, bunu giderecek birtakım tedaviler uygulanacaktır. Eğer yumurtlama hiç gerçekleşmiyorsa, bunun nedenleri araştırılacak ve yumurtlamayı arttıracak bazı tedavilerle sürece devam edilecektir. 


 Kadınlarda kısırlığın bir sebebi de yumurtalık tüplerinin tıkanmasıdır. Bu durumda üretilen yumurta hücreleri rahime inmekte zorlanır. Yapılan tetkiklerde böyle bir durum tespit edildiyse bayanlarda kısırlık tedavisi sürecinde yumurtalık tüplerinin açılmasına yönelik bir uygulama yapılır. Bu uygulama basit bir operasyonla sağlanabileceği gibi doktorun uygun göreceği başka tedavi yöntemleriyle de yapılabilir.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Hangi Tetkikler Yapılır?

Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce kadının hormonal durumu incelemeye alınır. Ayrıca rahim için gerekli olan histerosalpingografi, histereskopi gibi kontrollerden geçirilmelidir. Ancak tüp bebek tedavisi için yalnızca kadının değil, erkeğin de bazı testlerden geçirilmesi gerekmektedir.

Bu sebeple eşin sperm değerlerinin ölçülmesi gibi tetkiklere ihtiyaç duyulacaktır. Çünkü doğal yollarla bebek sahibi olamamanın nedeni, erkeğin sperm kalitesindeki sorunlar da olabilmektedir. Bütün bu tetkikler geniş çaplı olarak değerlendirildikten sonra, bu problemlerin giderilmesi için uygun tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi uygulanan hastalar, yumurtalık kistleri ve endometriozis gibi hastalıkları yaşayan kimseler, rahim ağzı salgısında sorunlar görülen hastalar, yumurtalık tüplerinde ciddi sorunlar olan kadınlardır. Bu kimselerde uygulanan tüp bebek yöntemi, başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Ayrıca bu nedenlerin dışında “açıklanamayan kısırlık” olarak tanımlanan hasta grubunda da tüp bebek yöntemi uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu