Ana1
BebeklikÇocukluk

İshalli Çocuğun Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

İshalli Çocuğun Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

            Çocuklarda ishal görülmesi dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Kimi durumlarda da oldukça tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir. Her sene dünya üzerinde milyonlarca çocuk ishal nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Aslında ishalin bedenin mikroplardan kurtulma yollarından birisi olduğu söylenir ve birçok çeşidi bir haftaya kadar devam eder. Bu hastalık genellikle mide bulantısı, ateş, kramp, kusma ve su kaybı belirtileri ile kendisini göstermektedir. İshalin çocuklar üzerinde meydana gelmesiyle, yapılması gereken önemli adımlar bulunmaktadır. Bunların başında da beslenme gelir.

Sıvı Ağırlıklı Bir Beslenme Programı Uygulanmalı

İshalin meydana gelmesinden sonra mutlaka sıvı kaybı ortadan kaldırılmalıdır. Başta su olmak üzere ishal olan çocuklara oldukça sık aralıklarla sıvı içirilmelidir. Su ve tuz kaybının çok görülmediği ishallerde, çocuklar hastaneye götürülmeden de uygun bir beslenme programı ile ayakta tedavi edilebilir. Ancak dizanteri, kolera gibi mikroplar ve aşırı su kaybından dolayı meydana gelen ishallerde çocuklar hastaneye götürülmelidir.

İshalin geçeceği süreye dek sadece yağsız ve posasız gıdalar verilmelidir. Bu şekilde uygun bir beslenme programı uygulanır. Haşlanmış patates, muz, pirinç lapası, beyaz ekmek içi ve yağsız yoğurt ishale en iyi gelen gıdalar arasında başta sayılır. Hastayken beslenme dikkat isteyen bir iştir. Konu çocuklar olduğu zaman bu gıdalar ile onları beslemek daha zor olsa da mutlaka hazır gıdalardan uzak tutulmalıdır. İshalin geçmesinden sonra da ilk birkaç gün boyunca yağsız beslenme programına devam edilmelidir. Haşlanmış tavuk, ekmek, bezelye, yağsız yoğurt, havuç ve patates ile farklı öğünler hazırlanabilir.

Tuz Kaybının Ortadan Kaldırılması

İshale bağlı meydana gelen sıvı kaybı kadar tuz kaybı da çok önem teşkil eder. Bu sebeple tuz kaybının derecesi belirlenmeli, az oranda görülürse ağız yolu ile şiddetli bir oranda görülürse damardan temin edilmesi gerekmektedir. Ev ortamında hazırlanabilecek bir tarifle de tuz kaybını engellemek mümkündür;

5 su bardağı kaynatılmış ve ardından soğutulmuş olan temiz suya tam 2 yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz,1 çay kaşığı da karbonat eklenerek iyice karıştırılır. Bir kez içirilmesi çocukların tuz kaybını engellemek adına yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu