Ana1
İnce Telli Saç TipiSaç Tipleri

İnce Telli Saçlar İçin Bakım Tüyoları

İnce Telli Saçlar İçin Bakım Tüyoları

İnce telli saçlar, diğer saç tiplerine nazaran daha hassastır, narindir, çabuk kırılır ve eğer bakımına özen gösterilmezse, sönük ve cansız bir görüntü oluşturur. Ancak ince telli saçların yapısına uygun bir bakım ile bu sorundan kurtulmak mümkün.

Doğru Şampuanı Kullanmak

Bütün saç tipleri arasında en fazla özeni isteyen saç olan ince telli saçların bakımında öncelikle doğru şampuanı seçmek gerekir. Çünkü uygun olmayan bir şampuan, saçı yıpratacak, elektriklendirecek ve zor taranır hale getirecektir. Piyasada ince telli saçlar için üretilen birçok şampuan bulunuyor. Bu şampuanları tercih ederken içeriklerini dikkatlice okumak ve paraben gibi zararlı maddeleri içermeyen doğal şampuanları tercih etmek gerekir. Ayrıca satın aldığınız şampuana, aktardan edinebileceğiniz bir küçük şişe çam terebentinini ekleyerek, bu şampuanı daha etkili hale getirebilirsiniz. Çam terebentini, saçları güçlendirmesiyle bilinen bir üründür.

Yıpratan Uygulamalardan Kaçının

Genetik bir özellik taşıyan ince telli saçlar, sıcak saç şekillendirme yöntemleri, kimyasal içerikli boyalar, röfle, perma gibi uygulamalar ile aşırı yıpranırlar. İnce telli saçları olan kimselerin bu tür uygulamalardan kaçınmaları tavsiye edilir. Ayrıca kimyasal içerikli saç şekillendiricilerin de ince telli saç tiplerine iyi gelmediği bilinmektedir. Bunun yerine evde yapabileceğiniz doğal bir saç şekillendirici ile saçlarınıza hem bakım yapabilir hem de kolay şekil almasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler, yalnızca birkaç damla limon suyu ve biberiye yağı. Bu karışımdan saçlarınıza az bir miktar sürerek, ellerinizle şekillendirdiğiniz zaman, saçlarınızın ne kadar kolay şekil aldığına şaşıracaksınız.

Doğal Saç Maskeleri Kullanın

İnce telli saçlar için evde hazırlanarak basitçe uygulanacak pek çok doğal saç maskesi tarifi var. Bu maskeler arasında en yaygın olanı Hindistan cevizi yağı ile hazırlanan maskelerdir. Çünkü Hindistan cevizi yağı saçlar için mükemmel bir bakım sağlamaktadır. Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını biraz ısıtıp, içerisine bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve badem yağını karıştırarak, saçlarınıza sürün ve saç derinize hafifçe masaj yapın. Ayrıca bıldırcın yumurtası, limon suyu ve badem yağı karışımı ile hazırlanacak bir maskeyi de haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Hacimli saçlara ulaşmak zor değil.

Başa dön tuşu