Ana1
Hamilelik Gebelik

İlk Emzirme Nasıl Ve Ne Zaman Olmalıdır?

İlk Emzirme Nasıl Ve Ne Zaman Olmalıdır?

Anne ve bebeğin doğumdan sonra bir araya geldiği, aralarında ilk fiziksel temasın sağlandığı ve yakınlığın kurularak birbirlerini tanıma adına ilk adım attığı anların başında ilk emzirme anı gelmektedir.

İlk emzirme sırasında annenin sütünün yeteri miktarda olmaması hem anne hemde bebek adına panik oluşturan bir durum olsa da kısa sürede bu durumun geçeceği unutulmamalı, psikolojik olarak olumsuz etkilenerek sütün gelme süresini geciktirici olgulardan mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.

İlk emzirme nedir?

Doğum sonrası hem anne hemde bebek için alışılmamış bir durumdur. Anne doğumun yorgunluğu ile bitkin olmakta, bebek ise farklı bir ortamda bulunduğu için alışılmamış bir durumun içinde kendini hissetmektedir. Bebeğin korkularından uzaklaşması ve kendini güvende hissetmesi için anne ile teması çok önemlidir. Anne ve bebek arasındaki ilk uzun süreli yakınlaşma da ilk emzirme sırasında olur, anne ve bebeğin birbirlerini tanıma süreçleri ilk emzirme ile başlar.

– İlk emzirme nasıl ve ne zaman olmalıdır?

İlk emzirme sırasında annenin sütünün az gelmesi panik oluşturmamalıdır. Yeni doğan bebekler için 1 çay kaşığı süt bile doymaları için yeterli olacaktır. Hem anne hemde bebek ilk emzirme sırasında acemilik yaşasa da kısa süre içerisinde bu durum ortadan kalkacaktır. Bebeğin emme alışkanlığı kazanması, annenin ilk emzirmede yaşadığı acı ve sütün az gelmesi durumları kısa sürede ortadan kalkar ve beslenme alışkanlığı her iki taraf açısından da kazanılır.

İlk emzirme zamanı için uzmanlar doğumdan 1 saat sonrasını tavsiye etmektedirler. Bu süre bebeğin anne sütünü alma ve ilk tatma açısından önemli olduğu gibi, anne ve bebek arasındaki bağın kurulması adına da çok önemlidir. Anne ve bebek doğumdan sonra ilk olarak ilk emzirmede karşılaşırlar ve her iki taraf içinde bu an hayatlarındaki en önemli anlardan birisidir.

– Farklı emzirme yöntemleri kullanılmalı mı?

Bebeğin ilk anne sütünü almasında çeşitli sağma makineleri emzirme sırasındaki acıya karşı kullanılsa da bebeğin anneye yakın olarak doğrudan emmesi ve anne sütünü alması daha doğru olacaktır.  Anne ve bebek arasındaki temas bağın güçlenmesi adına çok önemlidir ve bebeğin emme alışkanlığını doğru bir şekilde kazanmasına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu