Ana1
Ana SayfaHamilelik Gebelik

İlk Defa Anne Olacakların Bilmesi Gereken İpuçları

İlk Defa Anne Olacakların Bilmesi Gereken İpuçları

Bir anne olarak bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren eve giriş yaptığınız gibi birçok farklı problem bile önümüzdeki aylar içerisinde karşı karşıya kalabilirsiniz. Çok can sıkıcı sorunları yaşamamak ve bazı hatalar yapmamak için birtakım ipuçları bulunmaktadır. Bunlar içerisinde örneğin bebek bakımı konusunda büyük bir tecrübe sahibi olan kişilerin fikirlerine açık olmanız önemlidir.

Bu sayede onların tecrübelerinden faydalanabilir ve onların yaptıkları hataları gerçekleştirmeyebilirsiniz. Fakat burada unutmamalısınız ki sizin fikirleriniz ve kendi yöntemlerimiz ile bebeğinizi büyütmeniz daha önemlidir. O yüzden bu iki düşünceyi bir araya getirerek uygulamanız en doğrusudur. Başka bir ipucu ise kesinlikle bebek bakımı için işinizden izin aldığınız aylar içerisinde rahat edeceğinizi düşünmemenizdir.

Bu zorlu süreç içerisinde arkadaşlarla buluşmak ya da ev işlerini yapmak ve kitap okumak gibi durumlar oldukça zor bir hale gelebilir. Bunun yerine örneğin hiç aramadığınız dostlarınızı aramak ya da ev içerisinde küçük işleri hemen gerçekleştirmek sizi zihinsel olarak rahatlatacaktır.

Eşinizi ve Kendinize İhmal Etmemelisiniz

Eşiniz ile aranızdaki durumu hamilelik dönemi ve doğumdan sonra da dengelemelisiniz. Eşiniz işten geldiği zaman onun size karşı çok anlayışlı olmasını bekleyebilirsiniz. Fakat burada yapmanız gereken ipuçlarından biri de anne bebek ilişkisinin yanı sıra eşiniz ile aranızdaki ilişkinin de doğru bir biçimde yürümesi adına bir bakıcı tutabilir ve baş başa dışarıda bir yemek yiyerek farklı sohbet etme şansını elde edebilirsiniz. Aynı zamanda gün içerisinde evde kendinize de zaman ayırarak en azından bir yarım saat kahve içip gazete okumak size bugünün kendinize ait olduğunu hissettirebilir.

İşleri paylaşın ve endişelenmeye bırakın

Belki çocuğu uyutma, emzirme ya da altını değiştirme gibi birçok işi kendimiz rahatça gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Ancak burada eşinize de fırsat vererek onun yapması gereken işleri gerçekleştirirken etrafında dolanmadan ve onu eleştirmeden bunu yapmasını sağlayabilirseniz, daha rahatsız bir çocuk yetiştirme ya da hamilelik fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca hamilelik ipuçları adına yine bu konuda yoga ve benzeri anne çocuk ilişkisini geliştirip rahatlatma imkanı sağlayacak kurslara gidebilir ve eşinizle birlikte günde yarım saat ya da bir saat süresince dışarıda gezerek moral depolayabilir, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu