Ana1
Bebeklik

İkiz Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İkiz Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İkiz Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bir bebek bakımına göre, ikiz bebek bakmak çok daha zordur. Bir bebek için yapılan planlar ikiz bebeklerde iki bebek için birden yapılmaktadır. Anneler sütlerinin iki bebeğe de yetip yetmeyeceği konusunda endişelenmektedir. Yapılan araştırmalara göre anne sütü iki bebeğe de yetebilir; ancak yetmediği zaman takviyelerde bulunulabilir. İyi derece süt alınabilmesi için ikiz bebek bakımı düzgün bir şekilde planlanmalıdır. Çünkü ikiz bebekle mücadele etmek kolay değildir. Büyük bir enerji gerektirir. Bu enerjinin sağlanabilmesi, sıkıntı ve stresin azaltılabilmesi için bebek bakımı iyi bir şekilde programlanmalıdır. İkiz bebeklerin doğdukları andan itibaren kendi odalarında kalması son derece önemlidir.

İkiz Bebek Bakımında Yaşanabilecek Zorluklar Nelerdir?

İkiz bebek bakımında hem maddi hem de manevi anlamda birtakım zorluklar yaşanabilmesi mümkündür. Bebek bakımında ihtiyaç duyulacak malzemeler toptan alınırsa, maddi açıdan bir tasarruf sağlanmış olur. Bebek öncesi yapılan alışverişlerde gereksiz harcama yapılmaması da maddi açıdan kolaylık sağlayacaktır. Her ihtiyaçtan iki tane alınması aile bütçesini çok az zorlayacaktır. Maddi sıkıntınız yoksa bile, gereksiz oyuncak alımından uzak durmanız gereklidir. İkiz bebeklerde yaşanan manevi zorluk, anneye düşen sorumluluktur. Bu nedenle babanın anneye yardımcı olması son derece önemlidir. Bebek bakımında yardımlaşma olursa, ikizlerin bakımı da daha kolay olacaktır. Annenin destek alması manevi açıdan yararlıdır. Aileden birinin desteği anneye bazı zamanlarda nefes aldırmalıdır.

İkiz Bebek Bakımı Önerileri Nelerdir?

İkiz bebek bakımında rahatlık yaşamak istiyorsanız; bebeklerinize pratik yemekler hazırlayın. Sağlıklı hazır yiyecekler aldığınız yerlerin numaralarını gerekiyorsa buzdolabının üstüne yapıştırın. İnternetten alışveriş yapıp, vakitten kazanın. Toplu alışveriş yaparak ekonomik açıdan tasarruf yapabilirsiniz. Eve misafir geldiğinde bulaşık yıkamanızı gerektirmeyecek malzemeler kullanabilirsiniz. Bebeklerin beslenmesinde kayıt defteri tutabilirsiniz. Çünkü bazen hep aynı bebek beslenmiş, diğeri az beslenmiş olabilir. Bebek bakımı için günlük çizelgeler hazırlayabilirsiniz. Böylece bebek bakımınız da kolaylaşmış olur. İkiz bebekleriniz arasında herhangi bir kıyaslama yapmaktan kaçının. Çünkü ikisi de, ayrı bireylerdir. Bebeklere eşit şekilde dikkat etmelisiniz. Yeni yürümeye başladıklarında tüm dikkatinizi iki bebeğe vermeniz gereklidir. Bu açıdan aile bireylerinin desteği önemlidir. Bebek bakımında anneye yardımcı olunması önem taşır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu