Ana1
BebeklikÇocukluk

İdrar Yolu İltihapları Kabusunuz Olmasın

İdrar Yolu İltihapları Kabusunuz Olmasın

İdrar yolunu enfeksiyonunda, idrar yapma esnasında yanma ve ağrı meydana gelir. İdrarın renginin bulanık ve kokusunun ağır olması, idrar yolu iltihabının belirtileridir. Çocuklarda görülen bu hastalık, yetişkin kadınlarda ve erkeklerde de görülebilir.

Mesanede görülen idrar yolu iltihabı  ‘sistit’ olarak adlandırılmaktadır. Bu iltihaplanma bazen böbrekleri de etkileyebilir. Piyolenefrit denilen böbrek ve üst idrar bölgesi iltihaplanmaları, daha riskli bir durum arz eder. Bayanlarda idrar yolu iltihaplanması daha sık görülür.

Menopozun da idrar yolu iltihaplanmasına neden olduğu bilinmektedir. Bayanlarda hamilelik dönemlerinde meydana gelen idrar yolu enfeksiyonları, bebeğe zarar verebilir. Bu durumda yapılması gereken en önemli şey, hemen uzman bir doktora başvurmaktır. Böbrek taşı, prostat büyümesi, bebeklerde idrar birikmesi, şeker hastalığı, bayanlarda bazı doğum kontrol yöntemleri ve aktif cinsellik, idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskini meydana getirmektedir.

İdrar Yolu İltihabı Belirtileri

İdrara sık sık çıkmak, idrarda yanma, idrar olmadığı halde idrara çıkma hissi, karın altında meydana gelen şişlik ve baskı, bel bölgesinde ve alt kısımda ağrılar, İdrarın ağır kokması ve renginin bulanık şekilde olması, idrar yolu iltihabının belirtileridir. Acil vakalarda ise belirtiler şu şekildedir:

Ateş, bulantı, kusma, kaburganın sağ alt kısmında ağrı varsa, acilen uzman hekime başvurmalısınız. Ayrıca böbrek hastaları, diyabet hastaları, 65 yaş üzerinde olanlar ve hamileler, vakit kaybetmeden hastaneye başvurmalıdır.

Çocuklarda İdrar Yolu İltihabı

İdrar yolu iltihabı rahatsızlığının belirtisi olan idrarda yanma hissi, çocuklarda olmayabilir. Genellikle grip veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları olmadığı halde çocukların ateşlenmesi, çocuklarda idrar yolu iltihapları rahatsızlığın  neden olabilir. Huysuzluk, iştahsızlık ve kusma gibi belirtiler de görülebilir. İdrar kokusunun değişik veya ağır olması da, iltihabın belirtileri olabilir.

Bu belirtiler bebeklere aitti. 2 yaş ile 4 yaş arası çocuklarda, idrarda yanma, idrarın pembeleşmesi, idrarın ağır kokması ve böbrek kısmında ağrı ile kendini gösterir. Beyaz kan, kırmızı kan ve bakteri ölçümünün yapıldığı idrar tahlili ile, iltihap tespit edilebilir. İdrar testinden sonra, ultrason ve tomografi istenebilir. Sistoskopi yöntemiyle, mesane filmi geçilebilir. Film ve test sonucunda, sizin için en uygun antibiyotik tespit edilir. Doktor tavsiyesine göre, antibiyotik belli bir süre kullanılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu